herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

15 października – Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Październik już od 1985 roku jest miesiącem walki z rakiem piersi. Natomiast od 2008 roku w dniu 15 października obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi.

Przy wczesnym wykryciu choroby jest duża szansa na całkowite wyleczenie. Wykryty w zaawansowanym stadium rak piersi może być jednak nieuleczalny. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i edukowanie już od najmłodszych lat.

W ubiegłym roku ponad 100 osób wzięło udział w happeningu pod hasłem „Wyroluj Raka”, zorganizowanym przez powiat dzierżoniowski dla uczczenia Europejskiego Dnia Walki z Rakiem Piersi. W tym roku niestety w związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju podjęta została decyzja o odwołaniu wydarzenia.

Jednak to właśnie dziś pragniemy przypomnieć, że głównym celem wprowadzenia Dnia Walki jest uświadamianie ludziom jak ważna jest profilaktyka, samobadanie oraz korzystanie z usług specjalistów. Ważne jest również ukazanie czynników ryzyka oraz pierwszych objawów choroby.

To dzień, w którym okazuje się wsparcie nie tylko osobom chorym, ale i ich rodzinom, które także toczą ciężką batalię o życie swoich najbliższych. Znakiem solidarności jest zakładana tego dnia różowa wstążka. Należy pamiętać, że Rak Piersi nie dotyczy tylko kobiet.

Na tę chorobę zapadają również mężczyźni. Nowotwory piersi są największym problemem onkologicznym w krajach rozwiniętych, są również narastającym problemem w krajach rozwijających się.

Oczywiście zachęcamy do korzystania ze wsparcia specjalistów, ale należy pamiętać, że z dostępnych powszechnie statystyk wynika, iż ponad 90% nowotworów piersi jest wykrywanych przez kobiety w trakcie samobadania. Dlatego nawet jeśli w codziennym pośpiechu trudno nam znaleźć czas na regularną wizytę w gabinecie lekarskim, pamiętajmy chociaż o wykonywaniu samobadania.