herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Film: Powiat dzierżoniowski. Turystyka rowerowa

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Powiat Dzierżoniowski, jak i wszystkie gminy leżące w jego granicach, bardzo mocno stawia na turystykę rowerową. Starostwo wytyczyło i opiekuje się siedmioma trasami, które prowadzą przez najciekawsze zakątki powiatu.

Każdy rowerzysta przejeżdżający tymi szlakami będzie miał okazję poznać dziedzictwo kulturowe Ziemi Dzierżoniowskiej, ale także zobaczyć okazy dzikich zwierząt i roślin oraz poznać ciekawych ludzi – mieszkańców powiatu.

Każda z tras wiedzie cyklistów w inne miejsce powiatu. Niektóre się ze sobą krzyżują. Jedne prowadzą rowerzystów wśród wzniesień Kotliny Dzierżoniowskiej, inne zabierają ich w podróż po Górach Sowich. Wszystkie są świetnie przygotowane i oznakowane.

Wiele imprez organizowanych przez poszczególne gminy i stowarzyszenia również zachęca do aktywnego odpoczynku. Propagowane jest kolarstwo szosowe, górskie, mtb, ale również to rodzinne, wśród pagórków i pól Ziemi Dzierżoniowskiej.

Sezon rowerowy w powiecie rozpoczyna się chwilę po pierwszych roztopach. Na przełomie kwietnia i maja na trasach rowerowych można już spotkać sporo miłośników dwóch kółek. Jednym z pierwszych wydarzeń niejako inaugurujących oficjalnie sezon rowerowy w powiecie jest Dzierżoniowski TRAKT. Pieszo-rowerowa impreza rodzinna, która ostatnio przerodziła się również w imprezę dla zmotoryzowanych miłośników jednośladów.

Każdego roku drogami powiatu przejeżdżają ogólnopolskie wyścigi kolarskie – Międzynarodowe Kryterium Kolarskie oraz CCC Tour – GRODY PIASTOWSKIE.

Zawody sportowe w kolarstwie górskim na terenie Gór Sowich organizuje także Stowarzyszenie Strefa MTB Sudety. Bielawa, Pieszyce i Jodłownik stają się wtedy centrum górskich zjazdów i podjazdów rowerowych. Malownicze, trudne technicznie trasy przyciągają świetnych zawodowców, ale w imprezach mogą wziąć udział również amatorzy.

Łącznie ponad 200 kilometrów zróżnicowanych terenowo i technicznie tras czeka na cyklistów. Większość z nich poprowadzona jest z dala od ruchliwych ulic łączących poszczególne miejscowości powiatu, a te, które przejeżdżają przez miasta i wsie, są oddzielone od ruchu pojazdów mechanicznych.

Infrastruktura rowerowa powiatu z każdym rokiem się powiększa, a nowe inwestycje drogowe prowadzone są w taki sposób, by przy okazji budowy nowej drogi, została też wytyczona ścieżka pieszo-rowerowa. Najlepszym tego przykładem są drogi z Bielawy do Pieszyc i z Dzierżoniowa do Włók.

Każdy rowerzysta – amator i ten bardziej wymagający – znajdzie trasę dla siebie. Na dwóch kółkach nie trzeba się trzymać utartych i oznaczonych szlaków. Ten, kto zechce, może wyznaczyć własną trasę.

Przyłącz się… i jedź z nami!