Powiat Dzierżoniowski


Szukaj w serwisie:

Strona startowa Dla Turysty

Ścieżki przyrodnicze

 • ŚCIEŻKA PRZYRODNICZA LASOCIN – KAMIONKI

MAPA ŚCIEŻKI

PRZYDATNE INFORMACJE

Start: Rościszów – przy skręcie na Lasocin.
Parking: W pobliżu Agroturystyki Cicha Woda.
Czas przejścia: 2,5 godziny.
Długość: 5,5 km.
Atrakcje: Drzewa pomnikowe, wspaniałe górskie widoki, Kościół pw Aniołów Stróżów, możliwość spotkania dzikiej zwierzyny – muflonów i saren.

SZCZEGÓŁOWY OPIS ŚCIEŻKI

Przebieg ścieżki oznakowany jest w terenie emblematem trójkąta w kolorze pomarańczowym oraz tablicami kierunkowymi. Na trasie są także tablice szerzej opisujące różne aspekty środowiska przyrodniczego. Czas przejścia ścieżki wynosi około 2,5 godziny.

Przebieg ścieżki nie zapętla się. Swój początek ma w Rościszowie przy skręcie na Lasocin. Tu znajduje się pierwsza tablica opisująca ścieżkę i kierująca turystów w stronę Lasocina. Przy pierwszej tablicy nie ma możliwości zaparkowania samochodu.

Parking znajduje się nieco wyżej w Lasocinie obok Agroturystyki Cicha Woda. Rościszów i Lasocin ze względu na położenie charakteryzują się czystym i świeżym powietrzem, dlatego spacer tą ścieżką przyrodniczą jest wskazany dla osób z chorobami dróg oddechowych. Trasa przebiega wzdłuż Lasocina, gdzie możemy podziwiać prywatne, zadbane i małe domki wypoczynkowe. Podczas wędrówki prawie na całej trasie towarzyszyć nam będzie szum czystych, górskich strumieni i potoków.

Dalej ścieżka prowadzi do lasu, gdzie poruszamy się drogą pożarową. Wokół możemy podziwiać różne drzewostany, a także drzewa pomnikowe, które mają pnie o obwodach ponad 4 metry. Idąc dalej pod górę dochodzimy do miejsca zwanego Starą Jodłą, tu krzyżuje się kilka szlaków turystycznych, a na środku znajduje się posadzona i ogrodzona jodła. Można tu odpocząć korzystając z drewnianej wiaty, stołów i ławeczek. Od tego miejsca reszta trasy będzie przebiegała w dół. Idąc lekkim wąwozem możemy spotkać leśną zwierzynę taką jak sarny czy muflony. Krętą drogą dochodzimy do placu, na którym jest składowane drewno ze zrywki leśnej.

Tuż przed nim skręcamy w lewo i przechodzimy przez strumień drewnianym mostkiem. Idąc wąską ścieżką po swojej prawej stronie widzimy las bagienny, natomiast po lewej stronie ogromne skały zlepieńcowe, na których rosną buki. Skały te to „Siedem sówek”. Nazywają się tak, ponieważ przypominają siedzące sowy. Ścieżka prowadzi łukiem przy skałach, a następnie skręca w lewo, gdzie znów przechodzimy przez strumień. Dalej idziemy leśną, wąską i często podmokłą ścieżką aż nasza trasa złączy się z żółtym szlakiem pieszym. Następnie żółty szlak skręca w prawo, natomiast nasza ścieżka biegnie w lewo, wzdłuż ściany lasu.

Tu rozciągają się piękne widoki na Kamionki, pasmo gór Sowich, a także na ogromne łąki na których pasą się duże stada krów. Powoli zbliżamy się do Kamionek i tu trasa prowadzi w dół do Kościoła pod wezwaniem Aniołów Stróżów, wybudowany w XIII wieku. Przed wejściem do kościoła znajduje się Lipa wąskolistna będąca pomnikiem przyrody, której pień ma obwód ponad 4,5 metra. Idąc dalej dochodzimy do głównej ulicy w Kamionkach. Tu znajduje się koniec trasy. Do Lasocina czyli do początku trasy możemy wrócić tą samą drogą, pieszym szlakiem żółtym lub autobusem, ponieważ pobliżu znajduje się przystanek autobusowy.

GALERIA ZDJĘĆ ŚCIEŻKI

 • ŚCIEŻKA PRZYRODNICZO-EDUKACYJNA LIGOTA MAŁA – PRZERZECZYN ZDRÓJ

Trasa jest bardzo łagodna, idealna do dłuższego spaceru z dziećmi. Jej długość to około 5,4 km, więc spokojnym tempem przejdziemy ją w 1,5 godziny.

Jest to typowa ścieżka przyrodnicza, dlatego też na jej trasie napotkamy przede wszystkim atrakcyjne kompleksy stawów wraz z żyjącymi w nich zwierzętami. Zachwyci nas również otaczająca przyroda – łąki, pola i las. Na szlaku nie zabraknie ciekawych obiektów architektonicznych, w tym na przykład Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, którego początki sięgają 1280 roku.

Poniżej szczegółowy opis ścieżki wraz z przydatnymi informacjami oraz mapką.

MAPA ŚCIEŻKI

Spacer ścieżką możemy rozpocząć przy ulicy Kwiatowej, która przebiega pomiędzy Piławą Górną a Przerzeczynem Zdrój. Jest to wygodne, ponieważ tuż obok znajduje się przystanek autobusowy. Przy zjeździe z ulicy Kwiatowej w stronę Ligoty Małej, tuż przed nieczynnym przejazdem kolejowym znajduje się tablica informująca o przebiegu ścieżki.

Dla osób przyjeżdżających autem polecamy rozpocząć przejście ścieżki od strony Przerzeczyna Zdrój z uwagi na możliwość zaparkowania samochodu. W Przerzeczyniu Zdrój przy ulicy Zdrojowej 26 stoi pierwsza tablica informująca o przebiegu ścieżki. Na przeciwko tablicy znajduje się Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Ścieżka w swoim przebiegu układa się w literę „U”, a więc jej koniec i początek nie łączą się. Punkty początku i końca trasy znajdują się w jednej linii w odległości ok. 1,3 km, dlatego bez problemu można przejść pomiędzy nimi, np. wrócić do zaparkowanego samochodu.

Cała ścieżka oznaczona jest białym kwadratem z zielonym paskiem. Na trasie jest ustawionych 10 tablic edukacyjnych, informujących o walorach przyrodniczych danego odcinka.

Zapraszamy do wędrówki po ścieżce.

 • ŚCIEŻKA PRZYRODNICZO-EDUKACYJNA WZGÓRZA KIEŁCZYŃSKIE

Szczegółowy opis trasy:
Początek i koniec trasy znajduje się w Kiełczynie. Przy głównej drodze znajduje się sklep ogólnospożywczy oraz parking, na którym możemy zaparkować samochód. Ścieżka w swoim przebiegu zapętla się co umożliwia powrót do zaparkowanego samochodu.

Spacer ścieżką rozpoczynamy przy pierwszej tablicy, która znajduje się po prawej stronie 200 m od parkingu w stronę Świdnicy tuż przy wyjeździe z Kiełczyna. Na trasie znajduje się szesnaście tablic opisujących szczególne miejsca, roślinność, zwierzęta czy architekturę występującą na ścieżce. Idąc dalej, dochodzimy do Kościoła pod wezwaniem Narodzenia NMP w Kiełczynie. Tu znajduje się druga tablica edukacyjna, opisująca historię kościoła. Dalej trasa biegnie w górę do lasu. Po krótkim spacerze dochodzimy do pomnika poległych w I Wojnie Światowej oraz głazu dr. Karla Winklera z Dzierżoniowa, który był propagatorem turystyki Wzgórz Kiełczyńskich.

Dalej trasa wiedzie wąskimi leśnymi ścieżkami, z których możemy podziwiać piękne widoki. Z uwagi na kamieniste, strome podejście jest to trasa typowo piesza, która pnie się na najwyższe wzniesienie Wzgórz Kiełczyńskich – Szczytna, które znajduje się 466 m n.p.m. Następnie ścieżka prowadzi dalej w dół gdzie znajdują się dawne kopalnie magnezytu, który występuje w obrębie ciemnozielonych serpentynitów, które budują Wzgórza Kiełczyńskie oraz masyw Ślęży. Idąc dalej przy Przełęczy Książnickiej można odpocząć, ponieważ jest tu wiata turystyczna.

Za przełęczą ze ścieżki widać panoramę Gór Sowich. Następnie schodząc dalej w dół można podziwiać rzadkie gatunki roślin objęte ochroną, np. zanokcicę serpentynową – bardzo rzadki w skali kraju gatunek paproci, bluszcz i konwalię. Wraz z ostatnimi tablicami ścieżka zbliża się do Kiełczyna. Ostatni punkt znajduje się na leśnym parkingu, który znajduje się powyżej Kościoła pw. Narodzenia NMP w Kiełczynie, gdzie rozpoczynaliśmy wędrówkę.

Długość ścieżki wynosi 8 km, czas przejścia około 2 godzin.

MAPA ŚCIEŻKI PRZYRODNICZEJ

 • ŚCIEŻKA PRZYRODNICZO-HISTORYCZNA W PIŁAWIE DOLNEJ

Ścieżka oznakowana jest w terenie biało – zielonym kwadratem, przedzielonym wzdłuż przekątnej. Trasa prowadzi przez mało znane lecz urokliwe miejsca w Piławie Dolnej. Wycieczkę urozmaicają przystanki historyczne (przy pałacu z XVII w., kościele „czerwonym” i „białym”, a także na dawnym cmentarzu ewangelickim), dwa punkty rekreacyjne z miejscami do odpoczynku oraz tablice rozmieszczone na całej długości trasy o ciekawej tematyce przyrodniczej. Turyści skorzystać mogą na trasie z prostych elementów do ćwiczeń, obserwować mogą życie owadów zapylających w hotelach dla owadów, a także mogą podziwiać piękną panoramę rozciągającą się na kotlinę Dzierżoniowską i góry Sowie. Trasa przebiega głównie drogami polnymi, po nizinnym terenie. Nadaje się dla osób w każdym wieku, na spacery o każdej porze roku.

Długość ścieżki to ok. 6 km, przy czym można ją wydłużyć o 1,5 km, aby dojść do „BIAŁEGO” KOŚCIOŁA. Czas przejścia trasy podstawowej to ok 2h.

MAPA ŚCIEŻKI PRZYRODNICZO – HISTORYCZNEJ W PIŁAWIE DOLNEJ

 • ŚCIEŻKA PRZYRODNICZO-EDUKACYJNA DOLINA TATARSKA

Przy drodze prowadzącej z Niemczy do Dzierżoniowa znajduje się tzw. „Tatarski Okop” albo „Dolina Tatarska” – malowniczy przełom potoku Piekielnik sąsiaduje tu z zachowanym grodziskiem z X – XII w., gdzie sukcesywnie prowadzone są wykopaliska archeologiczne. Ostatnim sensacyjnym odkryciem było tu odnalezienie prawdopodobnie najstarszego na ziemiach polskich kościoła. Z myślą o turystach przygotowano tam około 2 km ścieżek spacerowych z punktami widokowymi, parking i miejsca do grillowania.

 • ŚCIEŻKA PRZYRODNICZO-EDUKACYJNA Z LEŚNEGO DWORKU NA KALENICĘ

Ścieżka o długości 6 km została wyznaczona przez Nadleśnictwo w Świdnicy. Prowadzi od Leśnego Dworku w Bielawie przez Trzy Buki, szlakiem żółtym do Bukowej Kalenicy.

Góry Sowie – najstarsze Góry Europy, zajmują powierzchnię ok 200m2, rozciągają się na długości 26 km (35 km licząc od linii grzbietowej) ulokowane są między Górami: Wałbrzyskimi i Pogórzem Wałbrzyskim od zachodu, a Bardzkimi od wschodu. Na wschodzie granicą jest Przełęcz Srebrna, a na zachodzie dolina rzeki Bystrzycy. Od północy ograniczone są Kotliną Dzierżoniowską, a od południa Obniżeniem Noworudzkim i Wzgórzami Włodzickimi.

Są to góry bardzo zróżnicowane pod względem wysokości, najwyższe szczyty to Wielka Sowa (1015m n.p.m.) i Kalenica (964 m.n.p.m.). Zbudowane są głównie z prekambryjskich gnejsów. Na zboczach Kalenicy położony jest skarłowaciały las bukowy – rezerwat, który nosi nazwę “Bukowa Kalenica”. Obejmuje on las oraz grunty leśne o łącznej powierzchni 28,78 ha, utworzony został dla ochrony wielu rzadkich gatunków roślin ochronnych oraz naturalnych zbiorowisk leśnych. Spotkać tu można m.in. wawrzynka wilczełyko, lilię złotogłów oraz ciemiężycę zieloną. Ochronną częścią objęte są stanowiska kopytnika pospolitego i marzanki wonnej. Z kolei w bogatym runie leśnym spotyka się następujące rośliny: śnieżyca wiosenna, przytulia wonna, naparstnica purpurowa, czosnek niedźwiedzi, przenęt purpurowy oraz liczne gatunki mchów i paproci.

  • Start: Bielawa, Leśny Dworek, pętla ul. Nowobielawska
  • Parking: pętla, ul. Nowobielawska
  • Przejście: około 1 godziny do Trzech Buków, około 2 godzin z Trzech Buków na Kalenicę, powrót około 3 godzin
  • Długość: około 6 km
  • Atrakcje: wieża widokowa na Kalenicy, miejsca do grillowania, tablice informacyjne
 • ŚCIEŻKA PRZYRODNICZO-EDUKACYJNA “GÓRA PARKOWA”

Góra Parkowa, wzniesienie o wysokości 455 m n.p.m., znajdujące się na skraju Gór Sowich, w samym centrum miasta. Jest to jeden ze szczytów Wzgórz Bielawskich. Na szczycie znajduje się wieża widokowa, postawiona w 1930 roku, do której prowadzą trzy szlaki turystyki pieszej o zróżnicowanym stopniu trudności. Teren przystosowany jest również do uprawiania turystyki rowerowej. Z wieży można podziwiać panoramę Bielawy i okolic, a przy dobrej pogodzie można dostrzec miejscowości oddalone nawet o 30 km. Główne gatunki drzew: jodła, buk, jawor, dąb, wiąz, świerk.

 • Start: Bielawa, wejście do lasu od strony ul. Westerplatte
 • Parking: u podnóża Góry Parkowej
 • Przejście: około 1,5 godziny
 • Długość: około 1 km
 • Atrakcje: wieża widokowa, miejsca do grillowania, tablice informacyjne
 • ŚCIEŻKA PRZYRODNICZO – EDUKACYJNA “ŁYSA GÓRA”

Łysa Góra o wysokości 365 m n.p.m. znajduje się po wschodniej stronie miasta. Swoją nazwę zawdzięcza bezdrzewnemu obszarowi, na którym się wznosi. Masyw zbudowany jest z prekambryjskich gnejsów i migmatytów. Na szczycie znajduje się betonowy słup, oznaczający najwyższy punkt góry. Roztacza się stąd przepiękna panorama miasta z widokiem na Góry Sowie Razem z pobliskimi szczytami – Gór Żmij i Dzikowiec – Łysa Góra cieszy się dużym zainteresowaniem wśród miłośników sportów ekstremalnych, tj. paralotniarstwa, motokrosu i kolarstwa górskiego. przed wojną z tej góry startowały szybowce. Na tym terenie można spotkać rośliny kserotermiczne, w tym objętego ochroną dziewięćsiła bezłodygowego.

 • Start: Bielawa, wejście od al. Jana Pawła II lub od ul. Wodnej
 • Parking: brak, samochody osobowe wzdł?ż ul. Wodnej lub przy szlabanie od strony Al.Jana Pawła II
 • Przejście: około 1 godziny
 • Długość: około 1 km
 • Atrakcje: panorama miasta ze szczytu, tablica informacyjna na wejściu
 • ŚCIEŻKA PRZYRODNICZO – EDUKACYJNA  “KOCI GRZBIET”

Platforma widokowa na urwistym zboczu Kociego Grzbietu (651 m n.p.m.) powstała w roku 2011. Podziwiać z niej można piękną Panoramę Kotliny Dzierżoniowskiej ze Ślężą w tle oraz z przeciwnej strony Jar i Kalenicę. Na trasie podziwiać można bogaty świat fauny i flory.

 • Start: Bielawa, Leśny Dworek, pętla, ul. Nowobielawska
 • Parking: ul. Nowobielawska
 • Przejście: około 50 minut
 • Długość: około 0,7 km
 • Atrakcje: platforma widokowa, budki lęgowe, miejsca do grillowania przy parkingu
 • PLATFORMA WIDOKOWA POD KOZIĄ RÓWNIĄ

Platforma widokowa znajdująca się na żółtym szklaku prowadzącym od Przełęczy Jugowskiej przez Kozie Siodło do Schroniska Sowa. Platforma powstała w 2014 roku dzięki współpracy Stowarzyszenia Wielka Sowa, Nadleśnictwa Świdnica i władz powiatu z samorządami gminnymi Bielawy, Dzierżoniowa i Pieszyc. Z platformy można podziwiać widoki na górę Ślężę, a także panoramę Pieszyc wraz z zachodnią częścią Dzierżoniowa.

 • Start: parking Przełęcz Jugowska,
 • Przejście: około 15 minut,
 • Długość: około 1 km,
 • Atrakcje: platforma widokowa, tablice informacyjne, stojak na rowery.