Różnorodność i bogactwo przyrody Powiatu Dzierżoniowskiego możemy poznać wędrując wyznaczonymi ścieżkami przyrodniczo-edukacyjnymi. Są to specjalnie przygotowane trasy dla pieszych, przebiegające przez obszary wyróżniające się wartościami przyrodniczymi, kulturowymi lub historycznymi.
Podczas wędrówki zachwyca widok pięknych lasów, pól, dzikich zwierząt oraz wspaniałych panoram. W powiecie dzierżoniowskim znajdziemy zarówno trasy o łagodnym przebiegu pozwalającym na spacer nawet najmłodszym turystom, trasy trudniejsze, jak i te trudne, kamieniste ze stromymi podejściami.
Na ścieżkach umieszczone są tablice edukacyjne, które umożliwiają zapoznanie się z ciekawostkami dotyczącymi historii, zabytków oraz fauny i flory jej okolicy.
Dzięki różnorodności tras każdy turysta znajdzie dla siebie propozycję wędrówki.
Zapraszamy do wspaniałej przygody.
- ŚCIEŻKA PRZYRODNICZA ROŚCISZÓW – KAMIONKI
PRZYDATNE INFORMACJE
Start: Rościszów.
Parking: W pobliżu Agroturystyki Cicha Woda.
Czas przejścia: 2,5 godziny.
Długość: 7,5 km.
Atrakcje: Drzewa pomnikowe, wspaniałe górskie widoki, Kościół pw. Aniołów Stróżów, możliwość spotkania dzikiej zwierzyny – muflonów i saren.
SZCZEGÓŁOWY OPIS ŚCIEŻKI
Przebieg ścieżki oznakowany jest w terenie kwadratem biało – zielonym oraz tablicami kierunkowymi. Na trasie są także tablice szerzej opisujące różne aspekty środowiska przyrodniczego. Czas przejścia ścieżki wynosi około 2,5 godziny.
Przebieg ścieżki nie zapętla się. Swój początek ma w Rościszowie przy skręcie na Lasocin. Tu znajduje się pierwsza tablica opisująca ścieżkę i kierująca turystów w górę Rościszowa. Przy pierwszej tablicy nie ma możliwości zaparkowania samochodu.
Parking znajduje się nieco wyżej w Lasocinie obok Agroturystyki Cicha Woda. Rościszów i Lasocin ze względu na położenie charakteryzują się czystym i świeżym powietrzem, dlatego spacer tą ścieżką przyrodniczą jest wskazany dla osób z chorobami dróg oddechowych. Trasa przebiega początkowo w górę Rościszowa, następnie przez stary cmentarz i wzdłuż Lasocina, gdzie możemy podziwiać prywatne, zadbane i małe domki wypoczynkowe. Podczas wędrówki prawie na całej trasie towarzyszyć nam będzie szum czystych, górskich strumieni i potoków.
Dalej ścieżka prowadzi do lasu, gdzie poruszamy się drogą pożarową. Wokół możemy podziwiać różne drzewostany, a także drzewa pomnikowe, które mają pnie o obwodach ponad 4 metry. Idąc dalej pod górę dochodzimy do miejsca zwanego Starą Jodłą, tu krzyżuje się kilka szlaków turystycznych, a na środku znajduje się posadzona i ogrodzona jodła. Można tu odpocząć korzystając z drewnianej wiaty, stołów i ławeczek. Od tego miejsca reszta trasy będzie przebiegała w dół. Idąc lekkim wąwozem możemy spotkać leśną zwierzynę taką jak sarny czy muflony. Krętą drogą dochodzimy do placu, na którym jest składowane drewno ze zrywki leśnej.
Tuż przed nim skręcamy w lewo i przechodzimy przez strumień drewnianym mostkiem. Idąc wąską ścieżką po swojej prawej stronie widzimy las bagienny, natomiast po lewej stronie ogromne skały zlepieńcowe, na których rosną buki. Skały te to „Siedem sówek”. Nazywają się tak, ponieważ przypominają siedzące sowy. Ścieżka prowadzi łukiem przy skałach, a następnie skręca w lewo, gdzie znów przechodzimy przez strumień. Dalej idziemy leśną, wąską i często podmokłą ścieżką aż nasza trasa złączy się z żółtym szlakiem pieszym. Następnie żółty szlak skręca w prawo, natomiast nasza ścieżka biegnie w lewo, wzdłuż ściany lasu.
Tu rozciągają się piękne widoki na Kamionki, pasmo gór Sowich, a także na ogromne łąki na których pasą się duże stada krów. Powoli zbliżamy się do Kamionek i tu trasa prowadzi w dół do Kościoła pod wezwaniem Aniołów Stróżów, wybudowany w XIII wieku. Przed wejściem do kościoła znajduje się Lipa wąskolistna będąca pomnikiem przyrody, której pień ma obwód ponad 4,5 metra. Idąc dalej dochodzimy do głównej ulicy w Kamionkach. Tu znajduje się koniec trasy. Do Lasocina czyli do początku trasy możemy wrócić tą samą drogą, pieszym szlakiem żółtym lub autobusem, ponieważ pobliżu znajduje się przystanek autobusowy.
GALERIA ZDJĘĆ ŚCIEŻKI
- ŚCIEŻKA PRZYRODNICZO-EDUKACYJNA LIGOTA MAŁA – PRZERZECZYN ZDRÓJ
PRZYDATNE INFORMACJE
Start: ul. Kwiatowa (droga pomiędzy Piławą Górną a Przerzeczynem Zdrój).
Parking: przy drodze od strony Przerzeczyna Zdrój.
Czas przejścia: 1,5 godziny.
Długość: 5,4 km.
Atrakcje: Zabytki, ciekawa przyroda. Miejsce dla rodzin z dziećmi.
Trasa jest bardzo łagodna, idealna do dłuższego spaceru z dziećmi. Jej długość to około 5,4 km, więc spokojnym tempem przejdziemy ją w 1,5 godziny.
Jest to typowa ścieżka przyrodnicza, dlatego też na jej trasie napotkamy przede wszystkim atrakcyjne kompleksy stawów wraz z żyjącymi w nich zwierzętami. Zachwyci nas również otaczająca przyroda – łąki, pola i las. Na szlaku nie zabraknie ciekawych obiektów architektonicznych, w tym na przykład Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, którego początki sięgają 1280 roku.
SZCZEGÓŁOWY OPIS ŚCIEŻKI
Spacer ścieżką możemy rozpocząć przy ulicy Kwiatowej, która przebiega pomiędzy Piławą Górną a Przerzeczynem Zdrój. Jest to wygodne, ponieważ tuż obok znajduje się przystanek autobusowy. Przy zjeździe z ulicy Kwiatowej w stronę Ligoty Małej, tuż przed nieczynnym przejazdem kolejowym znajduje się tablica informująca o przebiegu ścieżki.
Dla osób przyjeżdżających autem polecamy rozpocząć przejście ścieżki od strony Przerzeczyna Zdrój z uwagi na możliwość zaparkowania samochodu. W Przerzeczyniu Zdrój przy ulicy Zdrojowej 26 stoi pierwsza tablica informująca o przebiegu ścieżki. Na przeciwko tablicy znajduje się Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.
Ścieżka w swoim przebiegu układa się w literę „U”, a więc jej koniec i początek nie łączą się. Punkty początku i końca trasy znajdują się w jednej linii w odległości ok. 1,3 km, dlatego bez problemu można przejść pomiędzy nimi, np. wrócić do zaparkowanego samochodu.
Cała ścieżka oznaczona jest białym kwadratem z zielonym paskiem. Na trasie jest ustawionych 10 tablic edukacyjnych, informujących o walorach przyrodniczych danego odcinka.
Zapraszamy do wędrówki po ścieżce.
- ŚCIEŻKA PRZYRODNICZO-EDUKACYJNA WZGÓRZA KIEŁCZYŃSKIE
PRZYDATNE INFORMACJE:
Start: Kiełczyn.
Parking: w pobliżu sklepu spożywczego.
Czas przejścia: 2 godziny.
Długość: 8 km.
Atrakcje: roślinność, zwierzęta, zabytki.
SZCZEGÓŁOWY OPIS TRASY:
Początek i koniec trasy znajduje się w Kiełczynie. Przy głównej drodze znajduje się sklep ogólnospożywczy oraz parking, na którym możemy zaparkować samochód. Ścieżka w swoim przebiegu zapętla się co umożliwia powrót do zaparkowanego samochodu.
Spacer ścieżką rozpoczynamy przy pierwszej tablicy, która znajduje się po prawej stronie 200 m od parkingu w stronę Świdnicy tuż przy wyjeździe z Kiełczyna. Na trasie znajduje się szesnaście tablic opisujących szczególne miejsca, roślinność, zwierzęta czy architekturę występującą na ścieżce. Idąc dalej, dochodzimy do Kościoła pod wezwaniem Narodzenia NMP w Kiełczynie. Tu znajduje się druga tablica edukacyjna, opisująca historię kościoła. Dalej trasa biegnie w górę do lasu. Po krótkim spacerze dochodzimy do pomnika poległych w I Wojnie Światowej oraz głazu dr. Karla Winklera z Dzierżoniowa, który był propagatorem turystyki Wzgórz Kiełczyńskich.
Dalej trasa wiedzie wąskimi leśnymi ścieżkami, z których możemy podziwiać piękne widoki. Z uwagi na kamieniste, strome podejście jest to trasa typowo piesza, która pnie się na najwyższe wzniesienie Wzgórz Kiełczyńskich – Szczytna, które znajduje się 466 m n.p.m. Następnie ścieżka prowadzi dalej w dół gdzie znajdują się dawne kopalnie magnezytu, który występuje w obrębie ciemnozielonych serpentynitów, które budują Wzgórza Kiełczyńskie oraz masyw Ślęży. Idąc dalej przy Przełęczy Książnickiej można odpocząć, ponieważ jest tu wiata turystyczna.
Za przełęczą ze ścieżki widać panoramę Gór Sowich. Następnie schodząc dalej w dół można podziwiać rzadkie gatunki roślin objęte ochroną, np. zanokcicę serpentynową – bardzo rzadki w skali kraju gatunek paproci, bluszcz i konwalię. Wraz z ostatnimi tablicami ścieżka zbliża się do Kiełczyna. Ostatni punkt znajduje się na leśnym parkingu, który znajduje się powyżej Kościoła pw. Narodzenia NMP w Kiełczynie, gdzie rozpoczynaliśmy wędrówkę.
Długość ścieżki wynosi 8 km, czas przejścia około 2 godzin.
- ŚCIEŻKA PRZYRODNICZO-HISTORYCZNA W PIŁAWIE DOLNEJ
MAPA ŚCIEŻKI PRZYRODNICZO – HISTORYCZNEJ W PIŁAWIE DOLNEJ
PRZYDATNE INFORMACJE
Start: Piława Dolna.
Parking: przy ulicy Stawowej.
Czas przejścia: 2 godziny.
Długość: 6,5 km.
Atrakcje: zabytki, miejsca rekreacyjne, możliwość obserwacji życia owadów w tzw „hotelach owadów”.
SZCZEGÓŁOWY OPIS ŚCIEŻKI
Ścieżka oznakowana jest w terenie biało – zielonym kwadratem, przedzielonym wzdłuż przekątnej. Trasa prowadzi przez mało znane lecz urokliwe miejsca w Piławie Dolnej. Wycieczkę urozmaicają przystanki historyczne (przy pałacu z XVII w., kościele „czerwonym” i „białym”, a także na dawnym cmentarzu ewangelickim), dwa punkty rekreacyjne z miejscami do odpoczynku oraz tablice rozmieszczone na całej długości trasy o ciekawej tematyce przyrodniczej. Turyści skorzystać mogą na trasie z prostych elementów do ćwiczeń, obserwować mogą życie owadów zapylających w hotelach dla owadów, a także mogą podziwiać piękną panoramę rozciągającą się na kotlinę Dzierżoniowską i góry Sowie. Trasa przebiega głównie drogami polnymi, po nizinnym terenie. Nadaje się dla osób w każdym wieku, na spacery o każdej porze roku.
Długość ścieżki to ok. 6 km, przy czym można ją wydłużyć o 1,5 km, aby dojść do „BIAŁEGO” KOŚCIOŁA. Czas przejścia trasy podstawowej to ok 2h.
- ŚCIEŻKA PRZYRODNICZO-EDUKACYJNA DOLINA TATARSKA
PRZYDATNE INFORMACJE
Start: droga z Przerzeczyna Zdrój do Niemczy.
Parking: rejon punktu widokowego, znajdującego się przy drodze.
Czas przejścia: 0,5 godziny.
Długość: 2 km.
Atrakcje: Dolina Tatarska, ścieżki spacerowe z punktami widokowymi, miejsca do grillowania.
SZCZEGÓŁOWY OPIS ŚCIEŻKI
Przy drodze prowadzącej z Niemczy do Dzierżoniowa znajduje się tzw. „Tatarski Okop” albo „Dolina Tatarska” – malowniczy przełom potoku Piekielnik sąsiaduje tu z zachowanym grodziskiem z X – XII w., gdzie sukcesywnie prowadzone są wykopaliska archeologiczne. Ostatnim sensacyjnym odkryciem było tu odnalezienie prawdopodobnie najstarszego na ziemiach polskich kościoła. Z myślą o turystach przygotowano tam około 2 km ścieżek spacerowych z punktami widokowymi, parking i miejsca do grillowania.
- ŚCIEŻKA PRZYRODNICZO-EDUKACYJNA Z LEŚNEGO DWORKU NA KALENICĘ
MAPA TRASY
PRZYDATNE INFORMACJE
- Start: Bielawa, Leśny Dworek, pętla ul. Nowobielawska
- Parking: pętla, ul. Nowobielawska
- Przejście: 2,5 godziny (na szczyt z Leśnego Dworku)
- Długość: około 6 km w jedną stronę.
- Atrakcje: wieża widokowa na Kalenicy, miejsca do grillowania, tablice informacyjne.
SZCZEGÓŁOWY OPIS ŚCIEŻKI
Jeśli przyjechaliśmy samochodem, to nasz pojazd możemy zaparkować obok stawu przy Leśnym Dworku. Leśny Dworek to willa zbudowana dla syna niemieckiego przedsiębiorcy Christiana Dieriga. Niegdyś była tutaj restauracja, która nie przetrwała jednak po dziś dzień.
Na wycieczkę wyruszamy szlakiem niebieskim i zielonym. Pierwszym przystankiem będzie Bielawska Polanka, ale zanim tam dojdziemy (idąc już wyłącznie zielonym szlakiem) miniemy Końską Kopę. Po godzinnym spacerze z Leśnego Dworku osiągniemy Bielawską Polankę, gdzie można rozpalić ognisko i schronić się pod wiatą turystyczną.
W dalszej części naszej drogi wchodzimy na szlak żółty i czerwony, gdzie ścieżka jest coraz bardziej stroma.
Tuż przed szczytem wita nas tablica informacyjna z napisem Rezerwat Przyrody Bukowa Kalenica.
Po intensywnej wędrówce ukaże się naszym oczom wieża widokowa na Kalenicy, która stoi w tym miejscu od 1933 roku. Widać z niej wspaniałą panoramę znacznej części Sudetów.
Wracając z Kalenicy możemy przejść drugą trasą prowadzącą przez Trzy Buki. Schodząc ze szczytu miniemy po drodze Dzikie Skały i Słoneczne Skały, a następnie znajdziemy się na Zimnej Polanie. Po dłuższym marszu znajdziemy się na wspomnianych Trzech Bukach, a stamtąd już prosta i przyjemna droga do Leśnego Dworku.
- ŚCIEŻKA PRZYRODNICZO-EDUKACYJNA „GÓRA PARKOWA”
MAPA ŚCIEŻKI
PRZYDATNE INFORMACJE
- Start: Bielawa, wejście do lasu od strony ul. Westerplatte
- Parking: u podnóża Góry Parkowej
- Przejście: około 1 godziny
- Długość: około 1 km
- Atrakcje: wieża widokowa, miejsca do grillowania, tablice informacyjne
SZCZEGÓŁOWY OPIS ŚCIEŻKI
Góra Parkowa, wzniesienie o wysokości 455 m n.p.m., znajdujące się na skraju Gór Sowich, w samym centrum miasta. Jest to jeden ze szczytów Wzgórz Bielawskich. Na szczycie znajduje się wieża widokowa, postawiona w 1930 roku, do której prowadzą trzy szlaki turystyki pieszej o zróżnicowanym stopniu trudności. Teren przystosowany jest również do uprawiania turystyki rowerowej. Z wieży można podziwiać panoramę Bielawy i okolic, a przy dobrej pogodzie można dostrzec miejscowości oddalone nawet o 30 km. Główne gatunki drzew: jodła, buk, jawor, dąb, wiąz, świerk.
- ŚCIEŻKA PRZYRODNICZO – EDUKACYJNA „ŁYSA GÓRA”
MAPA ŚCIEŻKI
PRZYDATNE INFORMACJE
-
-
- Start: Bielawa, wejście od al. Jana Pawła II lub od ul. Wodnej
- Parking: brak, samochody osobowe wzdłuż ul. Wodnej lub przy szlabanie od strony Al. Jana Pawła II
- Przejście: około 1 godziny
- Długość: około 1 km
- Atrakcje: panorama miasta ze szczytu, tablica informacyjna na wejściu
SZCZEGÓŁOWY OPIS ŚCIEŻKI
Łysa Góra o wysokości 365 m n.p.m. znajduje się po wschodniej stronie miasta. Swoją nazwę zawdzięcza bezdrzewnemu obszarowi, na którym się wznosi. Masyw zbudowany jest z prekambryjskich gnejsów i migmatytów. Na szczycie znajduje się betonowy słup, oznaczający najwyższy punkt góry. Roztacza się stąd przepiękna panorama miasta z widokiem na Góry Sowie Razem z pobliskimi szczytami – Gór Żmij i Dzikowiec – Łysa Góra cieszy się dużym zainteresowaniem wśród miłośników sportów ekstremalnych, tj. paralotniarstwa, motokrosu i kolarstwa górskiego. przed wojną z tej góry startowały szybowce. Na tym terenie można spotkać rośliny kserotermiczne, w tym objętego ochroną dziewięćsiła bezłodygowego. -
- ŚCIEŻKA PRZYRODNICZO – EDUKACYJNA „KOCI GRZBIET”MAPA ŚCIEŻKI
- PRZYDATNE INFORMACJE
-
-
- Start: Bielawa, Leśny Dworek, pętla, ul. Nowobielawska
- Parking: ul. Nowobielawska
- Przejście: około 50 minut
- Długość: około 0,7 km
- Atrakcje: platforma widokowa, budki lęgowe, miejsca do grillowania przy parkingu
-
SZCZEGÓŁOWY OPIS ŚCIEŻKI
Platforma widokowa na urwistym zboczu Kociego Grzbietu (651 m n.p.m.) powstała w roku 2011. Podziwiać z niej można piękną Panoramę Kotliny Dzierżoniowskiej ze Ślężą w tle oraz z przeciwnej strony Jar i Kalenicę. Na trasie podziwiać można bogaty świat fauny i flory.PLATFORMA WIDOKOWA POD KOZIĄ RÓWNIĄ
-
- PRZYDATNE INFORMACJE
-
-
- Start: parking Przełęcz Jugowska,
- Przejście: około 15 minut,
- Długość: około 1 km,
- Atrakcje: platforma widokowa, tablice informacyjne, stojak na rowery.
-
SZCZEGÓŁOWY OPIS ŚCIEŻKI
Platforma widokowa znajdująca się na żółtym szklaku prowadzącym od Przełęczy Jugowskiej przez Kozie Siodło do Schroniska Sowa. Platforma powstała w 2014 roku dzięki współpracy Stowarzyszenia Wielka Sowa, Nadleśnictwa Świdnica i władz powiatu z samorządami gminnymi Bielawy, Dzierżoniowa i Pieszyc. Z platformy można podziwiać widoki na górę Ślężę, a także panoramę Pieszyc wraz z zachodnią częścią Dzierżoniowa. -
- ŚCIEŻKA PRZYRODNICZA GNEJSOWA GÓRKA
- MAPA TRASY
- PRZYDATNE INFORMACJE
-
-
- Start: kamieniołom we Włókach,
- Przejście: około 40 minut,
- Długość: około 1,1 km,
- Atrakcje: staw wodny wypełniony rybami oraz pomost, niewielka plaża.
-
SZCZEGÓŁOWY OPIS ŚCIEŻKI
Trasa geoturystyczna, która biegnie na terenie kamieniołomu, oznaczona została tabliczkami opisującymi różnorodność tego miejsca. Ścieżka prowadzi zarówno po trawie, piasku, kamykach, ale także po większych kamieniach, co zwiększa jej atrakcyjność.
Wokół szczytu Gnejsowej Górki we Włókach rozpościera się wspaniały widok na góry. Ciekawostki o masywach górskich opisują turystyczne tablice informacyjne ustawione wokół wzgórza.
Osoby, które mają nieco więcej czasu, mogą urozmaicić sobie spacer, rozpalając ognisko w specjalnie przygotowanym palenisku. Jest to doskonałe miejsce na odpoczynek i relaks dla całej rodziny w otoczeniu przyrody.Wśród atrakcji, jakie skrywa to miejsce należy także wymienić staw wodny wypełniony rybami oraz pomost. Znajdziemy tutaj nawet niewielką plażę.
Gnejsy to stary, nieczynny, poniemiecki kamieniołom i jednocześnie pomnik przyrody nieożywionej. Okoliczni mieszkańcy dzięki swojej determinacji i wsparciu specjalistów z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Gminy Dzierżoniów, przywrócili mu jego unikatowy charakter.
-
- PIESZO-ROWEROWA ŚCIEŻKA GEOTURYSTYCZNA PO PIŁAWIE GÓRNEJ
- MAPA ŚCIEŻKIULOTKA ŚCIEŻKIStart: w pobliżu Parku Miejskiego
Parking: rejon ulicy Krótkiej
Długość: 26,16 km
Czas przejścia: Wycieczka wraz ze zwiedzaniem może zająć od 1 do kilku dni.Zapraszamy na pieszo-rowerową ścieżkę geoturystyczną, która prowadzi po najpiękniejszych zakątkach Piławy Górnej. Podczas tej wędrówki będzie okazja do zapoznania się z historią miasta, tradycjami kamieniarskimi, budownictwem i rodzajami wykorzystywanych skał, ich obróbką, a także dziejami geologicznymi regionu.Wśród atrakcji i zabytków, jakie możemy zobaczyć na trasie, znajdują się między innymi: Cmentarz Braci Morawskich, Park Minerałów, Kamieniołom migmatytu i amfibolitu, Pałac Gladishof, Kamieniołom sjenitu czy miejsca upadku fragmentów meteorytu.Szczegółowy opis atrakcji dostępny jest na stronie geopark.org.plWarto odwiedzić również Izbę Pamięci Braci Morawskich
adres: Plac Piastów Śląskich 4, Piława Górna.