herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Atrakcje turystyczne

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

ODKRYJ POWIAT DZIERŻONIOWSKI

Chcesz odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku, w miejscu, gdzie na szlakach turystycznych nie ma tłoku, a widoki zapierają dech w piersi? Gdzie historia przeplata się z nowoczesnością? Wszystko to znajdziesz w Powiecie Dzierżoniowskim, niedaleko Wrocławia. Przepiękne krajobrazy, szlaki turystyczne, ścieżki przyrodnicze, trasy rowerowe, a zimą trasy narciarskie. Spotkasz tu również rzadkie okazy roślin i zwierząt. Jeśli jesteś miłośnikiem historii, z przyjemnością odkryjesz zagadkową przeszłość tego regionu zwiedzając zamki, pałace i inne zabytki.

JAK DO NAS DOJECHAĆ?

Powiat Dzierżoniowski leży na Dolnym Śląsku, około 50 km od Wrocławia, przy drodze krajowej nr 8. Z Warszawy, Pragi czy Berlina można dojechać do nas samochodem w około
3 godziny, a z Wrocławia to tylko 45 minut. Do Powiatu Dzierżoniowskiego dostać się można również koleją i komunikacją autobusową. Na terenie Dzierżoniowa funkcjonuje
nowoczesne Sudeckie Centrum Komunikacyjne łączące komunikację kolejową, autobusową i samochodową. Dzięki takiemu rozwiązaniu, każdy bez przeszkód może do nas dojechać
i przemieszczać się w powiecie komunikacją miejską lub innymi środkami transportu zbiorowego.

PODRÓŻ W PRZESZŁOŚĆ

Historia obecnych terenów Powiatu Dzierżoniowskiego sięga czasów pogańskich. Pierwszym ważnym ośrodkiem powiatu była Niemcza, której powstanie datuje się na V w n.e.
Zapisy kronikarzy mówią o wielu wielkich bitwach w okolicach Niemczy. Najważniejszą była tzw. Wielka Obrona Niemczy w 1017 roku, kiedy to wojska Cesarstwa Niemieckiego chciały podbić Niemczę będącą wtedy pod władaniem Króla Bolesława Chrobrego. Przyznanie Niemczy praw miejskich datuje się na rok 1282. W 1288 roku prawa miejskie przyjął również Dzierżoniów (Rychbach). Od roku 1392 ziemie te z różnych powodów przechodziły z rąk do rąk Czechów, Austriaków i Prusaków. Były to trudne lata dla mieszkańców tej okolicy. W roku 1871 tereny Ziemi Dzierżoniowskiej przeszły pod panowanie Niemiec i były ich częścią aż do końca II wojny światowej. Po 1945 roku, z terenu Ziemi Dzierżoniowskiej wysiedlono Niemców i zakwaterowano tu przesiedleńców z Kresów Wschodnich. Okres PRL to czas rozwoju przemysłu włókienniczego- Bielbaw, Silesiana, a także radiotechnicznicznego — Diora. Niestety żadna z wymienionych firm nie przetrwała transformacji systemowej końca lat 80. i początku 90. ubiegłego wieku.

ZOBACZ ZABYTKI POWIATU

Jedną z najstarszych i największych renesansowych budowli tej okolicy jest Zamek w Goli Dzierżoniowskiej. Budowę zamku w znanej dzisiaj bryle datuje się na rok 1580, ale pierwsze zapisy o zamieszkaniu tego miejsca pochodzą już z roku 1000. W 2013 roku, po wieloletniej odbudowie, w zamku otwarto hotel, restaurację i SPA.
Barokowy Zamek Pieszyce to okazała rezydencja zwana Wersalem Śląska. Obiekt wybudował w 1615 roku ówczesny właściciel Pieszyc — Friedrich von Gellhorn. Ostateczną formę po wielu zmianach właścicieli i licznych przebudowach nadano mu w 1801 roku.

Jednym z ciekawszych zabytkowych obiektów są też ruiny XIV-wiecznego zamku rycerskiego w Owieśnie. Niektórzy historycy uważają, że zamek powstał jako siedziba zakonu
templariuszy. Niestety obiekt jest zamknięty dla zwiedzających, ale warto zatrzymać się przy nim i sprawdzić okoliczne lasy i park.

Warto zobaczyć też zachowane w sporej części Dzierżoniowskie podwójne mury obronne z przełomu XIV i XV wieku oraz fragmenty murów obronnych zachowane w Niemczy.
Na szczególną uwagę zasługuje tutaj odbudowana w latach 30. ubiegłego wieku brama dolna z orłem trzymającym herb miasta.

Polecamy również wybrać się do okolicznych miast i wsi, by zobaczyć bogato zdobione wnętrza średniowiecznych kościołów w Pieszycach, Mościsku i Dobrocinie oraz zespół
epitafiów rycerskich w murach kościoła w Przerzeczynie-Zdroju. Ciekawostką są też rozsiane po całym powiecie średniowieczne krzyże pokutne. Na uwagę zasługuje też średniowieczny układ urbanistyczny Dzierżoniowa i Niemczy oraz zabytkowy układ Osady Braci Morawskich w Piławie Górnej.

POWIAT DZIERŻONIOWSKI TURYSTYCZNIE

Jeśli marzyłeś o miejscu, w którym wypoczniesz będąc jednocześnie w górach i nad wodą, to Powiat Dzierżoniowski jest tym czego szukałeś.

Przyjeżdżając do nas możesz spędzić czas w Górach Sowich, gdzie na turystów czekają ścieżki rowerowe i piesze, wyciągi narciarskie oraz wyjątkowe krajobrazy. Dla miłośników wody i przyrody mamy między innymi Jezioro Bielawskie, Arboretum Wojsławice, kilometry ścieżek przyrodniczych oraz wieże widokowe, z których podziwiać można piękno całego regionu.

Szczególnie polecamy zwiedzić Turystyczną Wielką Piątkę Powiatu Dzierżoniowskiego.

WIELKA SOWA

Góry Sowie to wspaniałe miejsce do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. To także raj dla narciarzy zjazdowych i biegowych. Przemierzając te tereny można spotkać jelenie, lisy i sarny, a także muflony i oczywiście sowy. Jednak o każdej porze roku tysiące turystów odwiedza Góry Sowie, aby stanąć na ich szczycie zwanym Wielką Sową (1015 m n.p.m.). Jak magnes przyciąga w to miejsce zabytkowa wieża widokowa. Przez wielu uznawana jest za najpiękniejszą wieżę widokową na Dolnym Śląsku.
Z jej korony rozpościera się widok na całe Sudety od Pasma Jaseników na wschodzie do Gór Izerskich na zachodzie.

JEZIORO BIELAWSKIE

Malowniczo położony akwen wodny z piaszczystą i strzeżoną plażą, wyspą, molem, boiskami sportowymi oraz siłownią plenerową. To tutaj wypożyczysz kajak, rower wodny lub łódkę i popływasz podziwiając widok najstarszych gór Europy – Gór Sowich. Największą atrakcją Jeziora Bielawskiego jest piaszczysta plaża oraz Basen Familijny z dwoma nieckami, brodzikiem, wodnym placem zabaw oraz zjeżdżalnią. Będąc nad Jeziorem Bielawskim nie sposób nie przespacerować się po molo prowadzącym na wyspę.
Na wyspie wypocząć można na trawie, w domkach turystycznych lub posiedzieć na pomostach. Zachęca ona również do rodzinnego grillowania. Obok kąpieliska znajduje się przystań, z której wyruszyć można na jezioro kajakiem lub rowerem wodnym.

ARBORETUM WOJSŁAWICE

Oficjalnie założone w 1811 roku, choć jego historia sięga aż XII wieku. Bogate w ciekawe okazy roślin. Kwitnące od wiosny do jesieni. Przesycone zapachami rododendronów, liliowców i hortensji. Edukujące, relaksujące, uspokajające, kojące. Arboretum w Wojsławicach, którego opiekunem jest Uniwersytet Wrocławski, to jedna z największych atrakcji Powiatu Dzierżoniowskiego. Na ponad 60 hektarach rośnie tutaj prawie 10 tysięcy odmian drzew, krzewów i bylin. Ogród botaniczny słynie z najstarszej i największej w Polsce kolekcji azalii i rododendronów składającej się z ponad 500 gatunków, z których wybrane liczą ponad 100 lat i sięgają 5 metrów wysokości. W ciągu kilku ostatnich lat arboretum znacznie się rozrosło i poza roślinami eksponuje również Georetum — historię geologiczną okolic, przedstawioną na podstawie zgromadzonych tutaj głazów, płyt i kamieni. Są tu również sady owocowe oraz pieczołowicie odrestaurowane, historyczne budynki gospodarcze z folwarkiem z 1844 roku i kuźnią kołową na dziedzińcu ogrodu.


MŁYN HILBERTA

Młyn Hilberta powstał w latach 40. XIX wieku. Został zbudowany i prowadzony przez członków rodziny Hilbert do II wojny światowej. W latach trzydziestych XX wieku obiekt został rozbudowany i znacznie unowocześniony. Wyposażono go w napęd elektryczny. Należał do największych tego typu na Dolnym Śląsku. Po II wojnie światowej był w zarządzie Armii Czerwonej, a następnie użytkowany przez zmieniające się przedsiębiorstwa państwowe. Bez modernizacji i istotnych zmian w wyposażeniu pracował do końca 2016 roku. Zachował się w pełni kompletny, obrazujący poziom rozwoju techniki młynarskiej z lat trzydziestych XX wieku. W ramach Działalności Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego na Śląsku obiekt został przekształcony w Muzeum Młynarstwa.

SYSTEM TRAS ROWEROWYCH

Dzięki ukształtowaniu terenu i świetnie przygotowanym trasom Powiat Dzierżoniowski jest doskonałym miejscem dla wszystkich cyklistów. Amatorzy znajdą tutaj krajobrazowe szlaki poprowadzone wśród niewielkich pagórków, zieleni okolicznych pól, zabytków architektury i ciekawych, pełnych uroku zakątków ze wspaniałymi widokami na Kotlinę Dzierżoniowską i panoramami Gór Sowich. Bardziej wymagający rowerzyści mogą skorzystać z wielu górskich tras poprowadzonych wśród szczytów i dolin Górach Sowich. Są to szlaki turystyczne i krajobrazowe, ale również trudniejsze i bardziej wymagające trasy MTB stworzone, utrzymywane i udoskonalane przez Stowarzyszenie Strefa MTB Sudety. Wszystkie trasy są oznakowane i utrzymywane przez cały sezon (od wiosny do jesieni). Łączna długość tras rowerowych to ponad 700 km.

CHCESZ WIĘCEJ?
STREFA MTB SUDETY

To największy i najszybciej rozwijający się system górskich tras rowerowych w Polsce. Jest to nie tylko najlepsze miejsce na rowery w naszym kraju, ale także unikalne połączenie aktywnego spędzania czasu wolnego (sport i rekreacja), obcowania z przyrodą w jej nienaruszonej postaci Parku Krajobrazowego Gór Sowich oraz turystyki na obszarze oferującym zabytki rozpoznawalne w Polsce i Europie (m.in. Twierdza Srebrna Góra, Riese, Osówka, Zamek Grodno) i ponad 100 mniejszych lokalnych atrakcji.

KALENICA
Trzeci pod względem wysokości szczyt Gór Sowich, mierzący 964 m n.p.m., na którym znajduje się metalowa wieża widokowa. Jest to dość łatwo dostępny szczyt, dlatego też wielu mieszkańców i turystów zatrzymujących się w Bielawie wybiera go jako jeden z pierwszych do zdobycia. Najprostsze drogi prowadzące na Kalenicę zaczynają się w Bielawie w okolicach tak zwanego Leśnego Dworku oraz na szczycie Przełęczy Jugowskiej (jest to część Głównego Szlaku Sudeckiego).

TRAKT SMOKA
Dzierżoniowski Trakt Smoka jest trasą turystyczną prowadzącą po najciekawszych obiektach Dzierżoniowa. Można ją pokonać samodzielnie, kierując się charakterystycznym wizerunkiem smoka. Przemierzając trakt zobaczymy między innymi Ratusz, Kościół Maryi Matki Kościoła, Sukiennice, Dom Kata oraz Synagogę.

TRAKT DIORY
Dzierżoniowski Trakt Diory jest trasą turystyczną, będącą zarazem ścieżką edukacyjną ukazująca dziedzictwo dawnych zakładów radiotechnicznych „Diora”. Na trasie wyznaczonej w staromiejskim centrum Dzierżoniowa, rozmieszczone zostały mosiężne radia (w skali 1:1), które „opowiadają” o historii przemysłu radiofonicznego i jego wpływie na rozwój miasta oraz regionu.

WIEŻA RATUSZOWA
Wieża dzierżoniowskiego ratusza liczy 47 m wysokości i jest udostępniona do zwiedzania. Z jej tarasu widokowego podziwiać panoramę całej Kotliny Dzierżoniowskiej z Górami Sowimi, Masywem Ślęży, Wzgórzami Kiełczyńskimi i Gilowskimi. Podziwiając wieżę z rynku można zwrócić uwagę na bogato zdobioną balustradę z herbami miasta i rządzących kiedyś na Śląsku Habsburgów. Poniżej zegara na południowej ścianie znajdziemy wmurowaną figurkę dobosza.

WIEŻA WIDOKOWA KOŚCIOŁA
Wieża kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny w Bielawie znajduje się w czołówce najwyższych wież kościelnych w Polsce i liczy 101 m. Żeby zdobyć jej szczyt trzeba pokonać ponad 300 schodów wachlarzowych. Warto podjąć wyzwanie, ponieważ na górze czekają przepiękne widoki, które podziwiać można z czterech tarasów widokowych, wyposażonych w urządzenia teleoptyczne oraz tablice informacyjne na temat historii wieży, oraz samego kościoła. Z wieży można oglądać panoramę Gór Sowich, Wzgórz Bielawskich, a także Masywu Ślęży.

SZKOŁA LEŚNA
Szkoła Leśna to terenowy ośrodek edukacyjny w Bielawie, położony w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Krajobrazowego Gór Sowich. Placówka promuje wśród młodych ludzi postawy proekologiczne i stanowi element opracowanej przez miasto strategii edukacji ekologicznej. Dzięki uczestnictwu w zajęciach dzieci mogą zobaczyć w rzeczywistości to, czego wcześniej uczyły się na lekcjach, wykonać ciekawe doświadczenia, zaobserwować wiele zjawisk przyrodniczych.

WIEŻA WIDOKOWA NA GÓRZE PARKOWEJ
Góra Parkowa znajduje się w samym sercu Bielawy. Jej największą atrakcją jest wieża widokowa, z której można podziwiać panoramę regionu. Na wieżę prowadzą 3 szlaki
spacerowe o zróżnicowanym stopniu trudności oraz ścieżka przyrodniczo-edukacyjna „Góra Parkowa.” Po drodze jest także kilka miejsc do grillowania i odpoczynku. Teren został przystosowany do turystyki rowerowej i pieszej. To także idealne miejsce dla turystów, którzy chcą zasmakować górskich spacerów bez długiej wyprawy.

TRASA KAJAKOWA
Park Miejski w Bielawie jest jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych powiatu. Tutaj w otoczeniu przyrody, pięknych mostów i urokliwej fontanny, można popływać kajakiem lub rowerem wodnym. Jest to jedyna w regionie trasa kajakowa w miejskim parku. Dodatkowym magnesem
przyciągającym w to miejsce jest „Most Zakochanych”.

TRAKT LINOWY
W Bielawskim Parku Miejskim można również skorzystać z dwustumetrowego traktu linowego, który jest idealny nie tylko dla dorosłych, ale też dla dzieci i młodzieży.
Pokonując kolejne przeszkody trasy, wśród koron parkowych drzew można podglądać zwierzęta i ptaki.

DLA AKTYWNYCH
Powiat Dzierżoniowski jest miejscem, w którym odbywa się
wiele wydarzeń o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym.
Część z nich ma nawet status kultowych.

Od siebie szczególnie polecamy:

– Bal Starsoty (luty) – Impreza rozpoczynająca rok wydarzeń tematycznych
w powiecie, podczas którego m.in. wręczany jest prestiżowy tytuł „Honorowy
Ambasador Powiatu Dzierżoniowskiego”.
– Sowi Bieg (czerwiec) – Jedyna w regionie impreza biegowa, której trasa
prowadzi przez teren trzech miast z widokiem na pasmo Gór Sowich.
– FOLKOVE (sierpień) – Największe wydarzenie folklorystyczne regionu
z prawie dwudziestoletnią tradycją, prezentujące folklor pogranicza
Polsko-Czeskiego.
– Rajd Pieczonego Ziemniaka (październik) – Impreza turystyczna
z ponad dwudziestoletnią tradycją. Rekreacja w Górach Sowich, połączona
z pieszym rajdem turystycznym, edukacją, sprzątaniem lasu i zabawą.
– Otwarcie sezonu turystycznego (maj) – Symboliczna inauguracja
sezonu turystycznego, połączona z piknikiem rodzinnym na szczycie
Wielkiej Sowy.
– Puchar Strefy MTB Sudety (kwiecień-wrzesień) – Największa seria
zawodów rowerowych MTB w tej części Europy, składająca się z sześciu
zawodów eliminacyjnych i wrześniowego finału, poprowadzonych trasami
w Górach Sowich.
– Bieg Gladiatora (czerwiec) – Ekstremalny bieg wytrzymałościowy
z wieloma przeszkodami.
– Sudeckie Żagle (czerwiec) – Wydarzenie skierowane do wszystkich
miłośników żeglarstwa.
– Uphill Gór Sowich (lipiec) – Jedna z rund zawodów Grand Prix Polski
na nartorolkach, składająca się z podjazdów pod najbardziej wymagające
przełęcze Gór Sowich.
– Future Pace Battle (maj) – Międzynarodowe Zawody Tańca Street
Dance.
– Lines of Bielawa (lipiec) – Najbardziej wyczekiwana impreza
deskorolkowa w tej części Europy.
– Miodobranie (sierpień) – Jarmark Pszczelarski nawiązujący tematyką
do zajęcia ks. Jana Dzierżona, od którego pochodzi nazwa miasta
Dzierżoniów.
– Rajdy samochodowe (cały rok) – Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa
Polski, KJS’y.

MAPA INTERAKTYWNA POWIATU DZIERŻONIOWSKIEGO

MAPA ATRAKCJI TURYSTYCZNYCH POWIATU DZIERŻONIOWSKIEGO

KONTAKT:
Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie
Rynek 27
Biuro Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki – pok. 304 i 306.
tel. 74 832 52 30
e-mail: promocja@pow.dzierzoniow.pl
Profil na Facebooku