Powiat Dzierżoniowski


Szukaj w serwisie:

Strona startowa Dla Turysty

Atrakcje turystyczne

Góry Sowie

Powiat dzierżoniowski posiada wiele atrakcji przyrodniczo-krajobrazowych. Jedna z nich to Góry Sowie (część Sudetów Środkowych) – łatwo dostępne dzięki widokowym szosom wiodącym na przełęcze. Ich najwyższy szczyt to Wielka Sowa (1015 m n.p.m.), którego charakterystycznym elementem jest 100-letnia wieża widokowa. Z liczącej 25 m wieży można oglądać panoramę Sudetów – od Śnieżki w Sudetach Zachodnich, po Śnieżnik w Sudetach Wschodnich. Równie atrakcyjnym miejscem widokowym jest nieco niższa  Kalenica (964 m n.p.m.) z wieżą metalową. Na tym terenie utworzono Park Krajobrazowy Gór Sowich oraz rezerwat Bukowa Kalenica.
W lasach licznie występuje zwierzyna – obok typowych dla obszarów Sudetów jeleni, saren, dzików, w Górach Sowich żyje największa w Polsce populacja muflonów.

Arboretum w Wojsławicach

Najcenniejsze atrakcje przyrodnicze powiatu dzierżoniowskiego znajdują się w ogrodzie botanicznym niedaleko Niemczy. Arboretum w Wojsławicach znane z najstarszej i największej w Polsce kolekcji różaneczników i azalii – składa się z 500 gatunków, niektóre okazy mają po sto lat i sięgają 5 metrów wysokości. Ponadto rosną tu inne rzadkie krzewy i drzewa (jak np. cedr libański, cedrzyniec kalifornijski, mamutowiec olbrzymi, metasekwoja chińska, sośnica japońska). Ogrodem botanicznym w Wojsławicach opiekuje się obecnie Uniwersytet Wrocławski, który znacznie poszerzył jego teren, stworzył kaskadę nowych stawów, a dla turystów przygotował specjalne miejsca na pikniki. Najlepiej ogród zwiedzać w maju, gdy kwitną różaneczniki. Arboretum jest czynne od połowy kwietnia do końca września w godz. 9.00-18.00 w dni powszednie i 8.00-20.00 w weekendy. Kontakt tel. 074 837 64 69.

Masyw Ślęży

Osobliwość przyrodniczą i kulturową stanowi również Masyw Ślęży. Na terenie powiatu dzierżoniowskiego znajduje się jego południowa część z Górą Radunią (573 m n.p.m.). Drugą częścią jest Ślęża (718 m n.p.m.), miejsce kultów pogańskich, nazywana Śląskim Olimpem. Na obszarze Masywu tworzono Ślężański Park krajobrazowy oraz trzy rezerwaty: Góra Ślęża (krajobrazowy) oraz Góra Radunia (archeologiczno-florystyczny) i Łąka Sulistrowicka (florystyczny-z rzadkimi roślinami i owadami).

Wzgórza Niemczańskie

Ziemia dzierżoniowska leży na Przedgórzu Sudeckim w swoistym trójkącie. Z południowej strony ma on ramię w Masywie Ślęży, z zachodniej w stokach Gór Sowich, a od wschodniej trójkąt zamykają Wzgórza Niemczańskie. Obejmują one kilka pasm wzniesień (W. Dębowe, Gumińskie, Krzyżowe, Gilowskie) o złożonej budowie geologicznej, przeciętych malowniczymi wąwozami. Mimo że są niewysokie (300-400 m n.p.m.), mają  swój niepowtarzalny urok i dodają atrakcyjności tej części powiatu. Obszar Chronionego Krajobrazu.

 

Zamek Pieszycki

Zamek_Pieszycki

To największy zamek barokowy w tej części Polski. Ma ponad 60 pokoi, wieżę z tarasem widokowym i ogromne, nie do końca jeszcze zbadane piwnice. Pochodzi z początku XVII wieku, przebudowany pomiędzy 1705 i 1710 rokiem. W październiku 2000 roku pieczę nad nim przejęli nowi właściciele, dzięki czemu ta znajdująca się na terenie powiatu dzierżoniowskiego perła architektury renesansowo-barokowej odzyskuje swój dawny blask. Jego odbudowa jest najpoważniejszą tego typu prywatną inwestycją w Europie, zarówno pod względem rozmachu, jak i staranności oraz jakości wykończenia fasad i wnętrz.
Zamek Pieszycki w części jest udostępniony dla turystów. Podczas oprowadzania przez przewodnika można obserwować artystów odtwarzających sztukaterie oraz malarzy wykańczających obrazy. Osoby zainteresowane zwiedzaniem mogą kontaktować się telefonicznie: 074 836 72 57.

Punkt widokowy wieży kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielawie

Punkt widokowy trzeciej co do wysokości w Polsce (101m) wieży kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, który po remoncie stanowi jedną z głównych atrakcji Bielawy. Obiekt posiada cztery tarasy widokowe, z czego dwa z urządzeniami teleoptycznymi. Zwiedzający mogą obserwować panoramę Bielawy, Gór Sowich i okolic. Dzięki iluminacji wieża wygląda bardzo atrakcyjnie również o zmierzchu. Bilety wstępu oraz materiały promocyjne można zakupić w Centrum Informacji Turystycznej przy ul. Wolności 128 B, Tel. (074) 833 40 24.

Pozostałe atrakcje w Bielawie:
Jezioro bielawskie
Trasa kajakowa w Parku Miejskim 
Trakt linowy w Parku Miejskim
Punkt widokowy “Koci Grzbiet” w Górach Sowich
Wieża widokowa na Górze Parkowej

Dzierżoniowski ratusz i wieża z tarasem widokowym, zabytkowym mechanizmem zegarowym oraz rekonstrukcją warsztatu menniczego

Ratusz wybudowano w XIII wieku jako dom handlowy i centrum kupieckie. Od 1337 r. był siedzibą władz miejskich. W latach 1972-1975 gruntownie przebudowany. 47-metrowa wieża dawniej poza funkcjami reprezentacyjnymi pełniła także rolę strażnicy oraz ostatniego punktu obrony mieszkańców. Górną krawędź wieży zamyka taras widokowy z ozdobną ażurową galerią, późnorenesansowym chełmem z iglicą zakończoną pozłacaną kulą. Od południowej strony znajduje się postać legendarnego dobosza z bębenkiem, który uratował miasto w czasie potopu szwedzkiego. Do wieży prowadzi gotycki portal z XIV-XV w. Obecnie z galerii wieży można podziwiać przepiękne panoramy na całą Kotlinę Dzierżoniowska z zamykającymi ją Górami Sowimi, Masywem Ślęży, Wzgórzami Kiełczyńskimi i Gilowskimi.

Mennica Miejska. W dolnej części wieży dzierżoniowskiego Ratusza znajduje się warsztat menniczy, który jest rekonstrukcją XIV-wiecznej Mennicy Miejskiej. Samodzielnie można tam wybić niezapomnianą pamiątkę – kopię halerza z 1352 roku z inicjałami MCR (Moneta Civitas Rychbach) na awersie i dolnośląskim orłem na rewersie. Przywilej bicia takiej monety nadał mieszczanom ówczesnego Rychbachu książę piastowski Bolko II. W mennicy bije się także inne monety okolicznościowe i kopie numizmatów oraz organizuje pokazy mennicze. Wstęp darmowy.

Wejście na wieżę i do mennicy prowadzi przez Centrum Informacji Turystycznej.

Centrum Informacji Turystycznej
Rynek 1 (za żelazną bramą)
58-200 Dzierżoniów
tel./faks: (074) 645 08 18

Pozostałe atrakcje w Dzierżoniowie:
Trakt Smoka 
Trakt Diory