herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Szlaki turystyczne

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

W Górach Sowich istnieje kilka pieszych tras turystyki górskiej. Przebiegają one przez najpiękniejsze partie tych gór, a podczas wędrówek możemy podziwiać piękną przyrodę, malownicze zakątki i zapierające dech w piersi widoki.

Mapa szlaków turystycznych z możliwością planowania trasy

 

Szlaki Gór Sowich z czasami przejść:

 

Część Głównego Szlaku Sudeckiego im. M. Orłowicza – szlak czerwony

Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza o długości 444 km i szacowanym czasem przejścia 120 godzin to trzeci najdłuższy szlak w polskich górach.

Znakowany kolorem czerwonym , prowadzi od Prudnika w Górach Opawskich do Świeradowa – Zdroju w Górach Izerskich. Po drodze przebiega m. in. przez Góry Sowie, wiodąc przez piękne lasy, dwie wieże widokowe-Wielka Sowa (1015m n.p.m.) i Kalenica (964 m n.p.m.) i aż trzy sowiogórskie schroniska: Orzeł, Sowa i Zygmuntówka. Malownicza trasa ukazująca piękno Gór Sowich co roku przyciąga tłumy wędrowców.

 

Mapa pochodzi ze strony https://mapa-turystyczna.pl

Przez Góry Sowie przebiega także niebieski Międzynarodowy Szlak Turystyki Górskiej: Eisenach – Budapeszt. Pokrywa się on w bardzo dużym stopniu ze szlakiem oznaczonym kolorem czerwonym i biegnie z Zagórza Śląskiego przez Michałkową, Glinno, Przełęcz Walimską na Wielką Sowę, dalej szlak ten dochodzi do Starej Jodły,  następnie zawraca na południowy – wschód i biegnie powyżej Kamionek  aż do Korczaka (Trzech Buków) i dalej prowadzi powyżej Górnej Bielawy,  koło szczytów Kuczaba i Wiewiórka aż do Przełęczy Woliborskiej, aby następnie wspólnie z trasą czerwoną dotrzeć do Przełęczy Srebrnej.

 

Trzy szlaki prowadzące z Powiatu Dzierżoniowskiego:

 

–  żółty  z Piławy Dolnej przez Bielawę,  Trzy  Buki,  Słoneczną, Kalenicę, Bielawską Polanę do Zdrojowiska PKP.

 

 – zielony z Pieszyc przez Kamionki, Przełęcz Jugowską, Ludwikowice KłodzkiePKP, Kozie Siodło, Starą Jodłę, Lasocin, Rościszów, Przełęcz Walimską do Walimia.

 

 – żółty   z Pieszyc przez Kamionki, Starą Jodłę, Wielką Sowę do Walimia; (5)

 

 

 

Kolejne pięć szlaków  (biegnących z różnych miejsc) to :

 

– zielony z Wielkiej Sowy przez Sokolec, Gontową do Świerków Dolnych PKP;

 

 – czarny Szlak Martyrologii z Głuszycy Górnej PKP przez Walim  do Jugowic. Został wyznakowany dla upamiętnienia pomordowanych więźniów filii obozu Gross-Rosen zatrudnionych przy budowie obiektów w ramach planu „Riese”. Trasa prowadzi w pobliżu dawnych obozów pracy, cmentarzy i zachowanych fragmentów budowli

 

 – czerwony z Kuźnic przez Lutomię Górną do Bystrzycy Górnej;

 

 – niebieski z Walimia przez Włodarz do Głuszycy;

 

 – żółty z Bystrzycy Górnej przez Przyrzec do Zagórza Śląskiego.