herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Film: Powiat dzierżoniowski. Infrastruktura/Inwestycje

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Powiat Dzierżoniowski we współpracy z gminami i Urzędem Marszałkowskim realizuje wiele inwestycji drogowych poprawiających jakość przemieszczania się mieszkańców, jak i odwiedzających nas gości.

Wśród największych już zrealizowanych inwestycji znajduje się droga łącząca centrum powiatu z drogą krajową numer 8 (Dzierżoniów – Łagiewniki). Jest to strategiczna trasa dla całej gospodarki powiatu. Znacząco skróciła ona czas dojazdu do autostrady A4 i drogi ekspresowej S8, dzięki czemu zwiększono potencjał gospodarczy Ziemi Dzierżoniowskiej, a także otwarto nowe możliwości inwestycyjne dla przedsiębiorców.

Drugą – ważną zarówno dla mieszkańców, jak i dla turystów drogą – jest gruntownie przebudowana trasa z Bielawy do Pieszyc. Trasa ta wiedzie u podnóża Gór Sowich, które turyści mogą podziwiać, korzystając z miejsc odpoczynku dla piechurów i rowerzystów. Z tego miejsca rozciąga się również równinny krajobraz na większą część Kotliny Dzierżoniowskiej wraz z panoramą Dzierżoniowa, Bielawy i Pieszyc.

Wartość inwestycji w ostatnich kilku latach przekroczyła 100 milionów złotych, a na przyszłe lata zarezerwowano i pozyskano już podobną kwotę.
Największą inwestycją realizowaną na terenie powiatu jest budowa południowej obwodnicy Dzierżoniowa i Piławy Dolnej. Usprawni ona przejazd przez teren powiatu i zwiększy możliwości inwestycyjne dla przedsiębiorców, ulepszając dojazd do terenów specjalnych stref ekonomicznych w Bielawie i Dzierżoniowie.
Na jakości komunikacji pomiędzy poszczególnymi miejscowościami skorzysta również branża turystyczna. Trasa będzie przebiegała blisko kolejnej dużej inwestycji realizowanej przez Miasto Dzierżoniów – przebudowie budynków stacji kolejowej i tworzonemu w tym miejscu centrum przesiadkowego. Dzięki połączeniu tych dwóch inwestycji odwiedzający nas goście będą mogli dojechać tutaj pociągiem lub własnym samochodem i zostawiając go na parkingu, przemieszczać się po powiecie komunikacją zbiorową. Będzie to miało również duży wpływ na środowisko i zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza przez spaliny samochodowe.

W ciągu ostatnich kilku lat na terenie powiatu zostały też przebudowane drogi lokalne, które służą głównie mieszkańcom i turystom. Komfort podróżowania po powiecie poprawia się z roku na rok, a liczba zaplanowanych remontów i innych inwestycji nadal jest duża.

Przyłącz się… rozbuduj z nami powiat!