herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

9 grudnia odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w zakresie omówienie sytuacji epidemiologicznej w powiecie dzierżoniowskim.

Starosta Dzierżoniowski na tle zdjęcia jeziora Bielawskiego

Spotkanie poprowadził Grzegorz Kosowski – Starosta Dzierżoniowski – Przewodniczący Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Stan epidemiologiczny w powiecie przedstawiła Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Dzierżoniowie.

Sytuacja w powiecie dzierżoniowskim jak i w całej Polsce jest poważna ale równocześnie stabilna.

Do dnia 9 grudnia br. odnotowano:

 • Dzienna ilość zakażeń: 96
 • Dzienna ilość zgonów: 5
 • 4 z powodu wyłącznie COVID-19
 • 1 z powodu chorób współistniejących
 • Liczba osób objętych kwarantanną: 985
 • Ilość wykonanych testów: 287
 • Liczba testów z wynikiem pozytywnym: 98
 • Łączna ilość zakażeń w grudniu: 488
 • Łączna ilość zgonów w grudniu: 8
 • Łączna ilość zakażeń w listopadzie: 650
Członkowie powiatowego zespołu zarządzania kryzysowego
Posiedzenie PZZK

Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Dzierżoniowie wraz we współpracy z Komendą Powiatową Policji w Dzierżoniowie realizuje również działania kontrole.

Informację o sytuacji w NZOZ Szpitalu Powiatowym w Dzierżoniowie przekazał Prezes Zarządu. Obecnie w szpitalu w Dzierżoniowie funkcjonują 52 łóżka na oddziale Covidowym, w tym 6 stanowisk respiratorowych, które są zapełnione w 100 % . Pacjentami oddziału Covidowego w większości przypadków – 73 % są mieszkańcy powiatu dzierżoniowskiego.
Pacjentami oddziału Covidowego głównie są osoby niezaszczepione, które przechodzą zakażenie w ciężkich stanach. Prezes Zarządu poinformował, iż w ostatnim czasie znacznie wzrosło zainteresowanie na szczepienie przeciw Covid-19.

Komenda Powiatowa Policji w Dzierżoniowie realizuje powierzone zadania w zakresie zwalczania i zapobiegania Covid-19 poprzez sprawdzanie przestrzegania zasad nałożonej kwarantanny i izolacji oraz kontroli placówek handlowych, punktów usługowych, transportu zbiorowego pod kątem obowiązku zasłania ust i nosa.
Nie odnotowano problemów organizacyjno-kadrowych wywołanych przez Covid-19.

Dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie omówiła sytuację w  szkołach ponadpodstawowych podległych powiatowymi.
W związku z pojawiającymi się przypadkami zakażenia Covid-19 wśród uczniów i nauczycieli w kilku przypadkach wprowadzone jest nauczanie zdalne bądź hybrydowe.

Jednostki organizacyjne powiatu dzierżoniowskiego tj.:

 • Dom Pomocy Społecznej
 • Powiatowe Centrum Opieki i Wychowania
 • Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie i Ochrony Zdrowia
 • Powiatowy Urząd Pracy

wykonują wszystkie powierzone zadania z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Zaszczepienie jak największej części populacji oraz przestrzeganie obowiązujących zasad pandemicznych, to skuteczny sposób ograniczania rozwoju pandemii Covid-19 – podsumował spotkanie Starosta Dzierżoniowski.

W posiedzeniu uczestniczyli: Starosta Dzierżoniowski, Sekretarz Powiatu, Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Spraw Obywatelskich, Dyrektor Wydziału Edukacji, Burmistrzowie i Wójtowie gmin powiatu dzierżoniowskiego, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, Prezes Zarządu NZOZ Szpitala Powiatowego, Komendant Powiatowy Policji, Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej, Dyrektor Domu Pomocy Społecznej, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie i Ochrony Zdrowia,

Posiedzenie PZZK zorganizował Wydział Bezpieczeństwa i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie.