herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Będzie trzeci etap obwodnicy Dzierżoniowa

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Zarząd Województwa Dolnośląskiego podpisał umowę z wykonawcą na realizację trzeciego i jednocześnie ostatniego etapu obwodnicy Dzierżoniowa.

Niespełna 6-kilometrowy odcinek zostanie wybudowany od skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 382 w Piławie Górnej do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 384 ul. Batalionów Chłopskich w Dzierżoniowie.

Wartość inwestycji to około 86 mln zł, z czego ponad 60,1 mln zł sfinansują środki z funduszy Unii Europejskiej. Nowa droga ma zostać oddana do użytku w ciągu czterech lat.
Jako starosta bardzo się cieszę, że w obwodnica największego miasta w powiecie dzierżoniowskim zostanie w całości zrealizowana. Inwestycja odciąży od ruchu tranzytowego nie tylko Dzierżoniów, ale także inne miejscowości regionu. Nowa droga to także poprawa bezpieczeństwa i komfortu kierujących – stwierdził starosta Grzegorz Kosowski.

Należy przypomnieć, że w poprzednim roku do użytku został oddany I etap obwodnicy, który połączył drogi wojewódzkie nr 383 i 382. Obecnie trwają prace budowlane prawie 3-kilometrowego II etapu obwodnicy, łączącego drogi wojewódzkie nr 383 i 384 – od ronda na drodze Dzierżoniów-Pieszyce do drogi Dzierżoniów-Bielawa. Jego zakończenie planowane jest w 2023 roku.
W sumie cała obwodnica Dzierżoniowa będzie miała około 12 km i kosztować będzie ponad 174 mln zł, z czego ponad 135 mln zł pochodzi z funduszy unijnych.
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego