herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Dotacja z Powiatu Dzierżoniowskiego na remont zabytku w Bielawie

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Zgodnie z uchwałą Rady Powiatu Dzierżoniowskiego, jaka została podjęta 23 lutego podczas sesji, powiat przekaże dotację w wysokości 50.000 złotych na prace remontowe Kościoła pw. Bożego Ciała w Bielawie.

Pieniądze zostaną wykorzystane przez parafię na remont najbardziej zniszczonego fragmentu dachu kościoła (połać południowo – wschodnia). Według uzgodnień prace mają się zakończyć do 30 listopada tego roku, ale parafia planuje realizację remontu o wiele szybciej. Dach wymaga bowiem naprawdę pilnych napraw, więc z wykonaniem remontu nie można zwlekać.

Kościół Bożego Ciała w Bielawie to dawny kościół ewangelicki, zbudowany w 1743 r. Na początku był bardzo prosty i skromny, bez wieży, dzwonów i organów. Wieżę dobudowano dopiero w 100 rocznicę powstania świątyni. We wnętrzu zwracają uwagę niezwykle kunsztowna konstrukcja drewnianego stropu oraz obszerne dwukondygnacyjne balkony. Ciekawostką są organy kościelne z 1754 r.

Powiat Dzierżoniowski każdego roku przyznaje dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach znajdujących się na terenie powiatu. O przyznaniu dotacji każdorazowo decyduje Rada Powiatu Dzierżoniowskiego.
fot. arch. UM Bielawa