herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Dzień Kultury Polsko – Ukraińskiej w Powiecie Dzierżoniowskim

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

We wtorek 9 sierpnia w sali "Tęcza" w Dzierżoniowie wybrzmiały tradycyjne ukraińskie i polskie pieśni. Występy odbyły się w ramach uroczystych obchodów Dnia Kultury Polsko - Ukraińskiej, które zorganizowało Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie, a także Zarząd Koła w Dzierżoniowie Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Tego dnia zaproszeni goście mogli wysłuchać i zobaczyć pokazy muzyczno-taneczne w wykonaniu dzieci z Ukrainy, Zespołu Folklorystycznego Poloneziaki – „Tradycja i Współczesność” oraz podopiecznych Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Dzierżoniowie.

Podczas wydarzenia odbyła się również degustacja potraw kuchni ukraińskiej i polskiej, które wspólnie przygotowali uczestnicy warsztatów kulinarnych. W wydarzeniu wzięli udział nie tylko goście zza wschodniej granicy, ale także lokalni wolontariusze, którzy okazali im serce poprzez różne formy pomocy. Nie zabrakło także przedstawicieli władz województwa, władz samorządowych, służb mundurowych, organizacji pozarządowych i dyrektorów jednostek organizacyjnych powiatu.

Gospodarzem imprezy był starosta dzierżoniowski Grzegorz Kosowski oraz Przewodnicząca PSONI Koło w Dzierżoniowie Jolanta Oliwa, a spotkanie uświetniła obecność wicewojewody dolnośląskiego Jarosława Kresy. Warto podkreślić, że Dzień Kultury Polsko – Ukraińskiej w Powiecie Dzierżoniowskim został zorganizowany dzięki finansowemu wsparciu z budżetu wojewody.

Inicjatywa miała kontynuować niesłabnące wsparcie powiatu dzierżoniowskiego dla uchodźców z Ukrainy i stanowi zwieńczenie dotychczasowych działań pomocowych.
Dzięki różnego rodzaju akcjom pomocowym udało się na naszym terenie zapewnić dla blisko tysiąca obywateli, z Ukrainy dach nad głową oraz wyżywienie, a w dalszej kolejności ułatwić funkcjonowanie w nowej rzeczywistości. Dzięki otwartym sercom mieszkańców swój nowy dom w prywatnych mieszkaniach znalazło kolejne kolejne dwa tysiące osób. Dodatkowo organizowano zbiórki pieniężne i rzeczowe, udzielano wsparcia na rynku pracy oraz w systemie oświatowym, udostępniano służbę zdrowia oraz pomoc psychologiczną, a także przeprowadzono kursy języka polskiego. Dodatkowo organizowano pikniki integracyjne, takie jak Powiatowy Dzień Bezpieczeństwa jak i warsztaty edukacyjne w miejscach pobytu obywateli z Ukrainy.

Dzień Kultury Polsko – Ukraińskiej był podsumowaniem wszystkich tych działań, które w imieniu Starosty koordynował Wydział Bezpieczeństwa i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie.