herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

GEOCACHING w Powiecie Dzierżoniowskim

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Wakacje w pełni, dlatego zachęcamy do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu i odkrywania ciekawych miejsc na terenie Powiatu z nutką tajemnicy ukrytego skarbu.

Wszystkie te elementy łączy gra terenowa geocaching, w ramach której na terenie naszego Powiatu ukrytych jest ponad 190 skrzynek. Zapraszamy do poszukiwań.

Czym jest Geocaching? To gra terenowa łącząca aktywną turystykę z poszukiwaniem skarbów. Polega na znajdowaniu ukrytych skrzynek. Skrzynki mogą być ukryte na terenie miast i lasów, zwykle jednak umieszczone są tak, by ich lokalizacja była atrakcyjna dla szukających.

Celem gry jest poznawanie ciekawych miejsc, ich historii, a także dbanie o środowisko i otoczenie. Podstawowymi zasadami gry są:
1. Czy chowasz czy szukasz – nie niszcz, nie demoluj. Szanuj cudzą własność. Szanuj przyrodę.
2. Dbaj o otoczenie skrzynki – nie śmieć, a w miarę możliwości staraj się zebrać znalezione w pobliżu i po drodze śmieci.
3. Przed przystąpieniem do zabawy zapoznaj się z regulaminem znajdującym się na stronie www.opencaching.pl.

Skrzynki to wszelkiego rodzaju i różnej wielkości wodoszczelne pojemniki, zwykle zawierające mało znane fakty o miejscu w którym są ukryte, dziennik zdobywców skrzynki oraz drobne przedmioty, które można wymienić na inne.

Każda skrzynka ma oznaczony poziom trudności znalezienia oraz stopień trudności pokonania terenu na którym się znajduje, co sprawia, że grać może w nią każdy. Stopień trudności jest określony w pięciostopniowej skali.

Jednakże, żeby rozpocząć grę należy najpierw założyć profil na portalu www.opencaching.pl lub www.geocaching.pl.

Co ważne korzystanie z serwisów Opencaching jest bezpłatne, a dostęp do wszystkich podstawowych danych w formie, którą można łatwo obrabiać przez inne aplikacje, jest całkowicie otwarty.

Po zarejestrowaniu swojego profilu, na portalu www.opencaching.pl szukamy skrzynki w wybranym przez nas regionie. Każda skrzynka posiada swój profil, w którym zawarty jest opis miejsca w którym jest ukryta, lokalizacja GPS, poziom trudności znalezienia i terenu, zagadki i szyfr pomagający w jej odnalezieniu.

Innego rodzaju wyzwanie stanowi tzw. multicache. Jest to kilka pojedynczych skrzynek zawierających fragmenty informacji, których połączenie wskazuje miejsce ukrycia finalnego skarbu. Najważniejszym elementem wyposażenia do poszukiwania skrzynek jest GPS. Może to być urządzenie GPS lub smartfon z modułem GPS oraz aplikacją, która naprowadzi na lokalizację skrzynki.