herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Jest już wykonawca dzierżoniowskiej obwodnicy

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Mieszkańcy Dzierżoniowa i powiatu dzierżoniowskiego doczekali się rozpoczęcia I etapu budowy obwodnicy Dzierżoniowa. 7 lipca w Urzędzie Marszałkowskim we Wrocławiu została podpisana umowa z czeską firmą M-Silnice, która wygrała przetarg na wykonanie inwestycji.

Pierwszy etap będzie obejmował wjazd do Dzierżoniowa od Świdnicy w stronę Pieszyc. Będzie to bardzo trudny pod względem technologicznym do wykonania odcinek drogi, ponieważ m.in. wymaga budowy wiaduktów nad ulicami Brzegową i Nowowiejską oraz torami kolejowymi.

W ramach tego pierwszego etapu powstanie 3,1 km drogi, wzdłuż której przewidziano drogę serwisową dla obsługi terenów przyległych oraz obsługi i konserwacji sieci kanalizacyjnej. Zarówno od strony Świdnicy, jak i Pieszyc na obwodnice wjazd będzie poprzez ronda. Natomiast wiadukt nad ul. Brzegową, rzeką Piławą oraz ul. Nowowiejską będzie miał długość 115 metrów, a wiadukt nad torami – 57 metrów.

– Jeszcze kilka lat temu dojazd do Dzierżoniowa od strony Wrocławia był bardzo trudny, ze względu na zły stan drogi od Łagiewnik. Ten problem udało się rozwiązać i dzisiaj mieszkańcy powiatu jeżdżą szeroką, nowoczesną drogę. Niedługo uda się poprawić połączenie powiatów świdnickiego i ząbkowickiego, a stanie się to z ogromną korzyścią dla mieszkańców Dzierżoniowa – mówi starosta Janusz Guzdek. – Budowa obwodnicy jest konieczna. Przy rozwijającej się strefie ekonomicznej da możliwość omijania Dzierżoniowa i Piławy Dolnej, ułatwi komunikację pomiędzy powiatami ościennymi i miejscowościami naszego powiatu, a także odciąży Dzierżoniów. Na ulice miasta będzie wjeżdżało znacznie mniej aut, a w tym przede wszystkim ciężarowych.

Do przetargu ogłoszonego przez Dolnośląską Służbę Dróg i Kolei oferty złożyło siedemnaście firm. Najkorzystniejszą okazała się oferta złożona przez czeską spółkę M-Silnice, która wyceniła prace na prawie 30 mln zł brutto oraz zadeklarowała okres gwarancji na 8 lat.

– Budowa obwodnicy jest dużym sukcesem samorządów powiatu dzierżoniowskiego. Udało się nam bowiem skutecznie przekonać samorząd województwa o konieczności podjęcia tej inwestycji – podkreśla starosta. – Jerzy Michalak, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, obecny na spotkaniu deklarował kontynuowanie budowy obwodnicy po ukończeniu pierwszego etapu. Na co liczymy my oraz mieszkańcy powiatu.

Plan dzierżoniowskiej obwodnicy