herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Nasza lokalna perełka

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Gnejsowa Górka we Włókach zwycięzcą w Konkursie Piękna Wieś Dolnośląska 2019 w kategorii najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi. Taki wynik dnia 8 sierpnia 2019 r. ogłosił Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. W tej kategorii zgłoszonych było jeszcze 8 innych projektów.

Na początku wcale nie było tak pięknie… Bujna i kolczasta roślinność, porosty drzew i krzewów, trudny dostęp do ścian, degradacja spowodowana wywożonym tam gruzem i śmieciami. Wszystko to nie przeszkodziło jednak w stworzeniu tak pięknego miejsca, jakim dziś jest Gnejsowa Górka we Włókach. Przy pomocy grupy ludzi, a przede wszystkim determinacji sołtysa wsi Włóki, Pana Marcina Pięta, powstało miejsce unikatowe.

Walory krajobrazowo – przyrodnicze, czyli piękne widoki m.in. na Wzgórza Kiełczyńskie, Masyw Ślęży, Góry Sowie czy okoliczne miejscowości – są niepowtarzalne. Ścieżka geoturystyczna składająca się z 13 stanowisk geologicznych, która stwarza duże możliwości nauczycielom z pobliskich szkół aby przeprowadzać niezwykłe lekcje na łonie natury, pozwalające uczniom zgłębić tajniki przyrody nieożywionej. To kilka głównych powodów, dla których warto odwiedzić to miejsce.

A o wyjątkowości tego urokliwego zakątka można się przekonać podczas „Niezapomnianego Pikniku na Gnejsowej Górce”, który rozpocznie się 17 sierpnia o godzinie 16:00.

Gratulujemy i czekamy na wręczenie głównej nagrody, które nastąpi 5 października w miejscowości Opawa, gmina Lubawka.