herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Odszedł Sylwester Chęciński

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

W środę we Wrocławiu zmarł Sylwester Chęciński - reżyser filmowy i scenarzysta, a jednocześnie Honorowy Obywatel Dzierżoniowa.

Był twórcą komediowej trylogii o rodzinach Pawlaków i Kargulów, którą rozpoczyna film „Sami swoi” z 1967 roku.
Sylwester Chęciński był związany z Dzierżoniowem już od czasów młodości. Tutaj ukończył Gimnazjum Ogólnokształcące (obecnie ILO Dzierżoniów).
Podczas nauki w szkole pełnił przez pewien czas funkcję przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. W Dzierżoniowie Sylwester Chęciński wstąpił do drużyny harcerskiej z czasem także objął funkcję drużynowego.

Sylwester Chęciński zainteresował się teatrem uczęszczając właśnie do dzierżoniowskiej szkoły. Pasja i miłość do teatru zaszczepiona w tym mieście okazała się pasją na całe życie. W październiku 1965 r. odbył się pierwszy zjazd absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego w Dzierżoniowie, zorganizowany z okazji 20-lecia istnienia szkoły, podczas którego, w obecności już wówczas świetnie zapowiadającego się reżysera, odbył się pokaz filmu „Agnieszka 46”.

Dzierżoniów zapadł głęboko w pamięć i serce Sylwestra Chęcińskiego. Bardzo często przyjeżdżał do Dzierżoniowa. Wizyty te miały charakter prywatny, ale i sentymentalny – w przypadku kolejnych zjazdów absolwentów I LO oraz ważnych rocznic. Sylwester Chęciński został Honorowym Obywatelem Dzierżoniowa w maju 2008 roku.