herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Pałac Sandreckich w Bielawie ma nowego właściciela

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Powiat Dzierżoniowski sprzedał zabytkową nieruchomość 4 listopada 2020 roku w drodze przetargu za kwotę 751.890 zł. Właścicielem został ten sam zewnętrzny inwestor, który nabył zabytkowy pałacyk znajdujący się przy ulicy Wrocławskiej w Dzierżoniowie (w pobliżu stacji paliw).

Panorama Bielawy. Na pierwszym planie Pałac Sandreckich. W tle zabudowania miasta.

To bardzo dobra informacja dla samorządu powiatu, którego budżet nie tylko zasili suma odstępnego, ale także nie będzie on już musiał ponosić kosztów związanych z podatkami i utrzymaniem. Jest to też świetna wiadomość dla nowego właściciela, ponieważ wszedł w posiadanie pięknie położonego historycznego obiektu z ogromnym potencjałem.

Najważniejsze jednak, że szesnastowieczny Pałac Sandreckich ma szansę odzyskać swój dawny blask. Od zakończenia II Wojny Światowej w pałacu mieściły się placówki edukacyjne. Nowy właściciel może jednak nadać obiektowi zupełnie nową funkcję, ponieważ pałac jest doskonałym obiektem na przykład na działalność hotelową i turystyczną.

Powiat Dzierżoniowski podejmował wielokrotne próby sprzedaży obiektu od grudnia 2016 roku, odkąd zakończył w nim działalność Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. Na szczęście intensywne działania promocyjne realizowane od kilku miesięcy przez samorząd, przyniosły długo wyczekiwany pozytywny efekt.