herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Spacerem na Kalenicę

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Po całym tygodniu padającego deszczu pogoda na weekend zapowiada się troszkę lepiej. Warto więc wykorzystać słoneczne momenty i wybrać się na pieszą wycieczkę. Gdzie najlepiej? Oczywiście w Powiecie Dzierżoniowskim.

Jeśli macie ochotę na dłuższy spacer po Górach Sowich, to z przyjemnością polecamy ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą z Leśnego Dworku w Bielawie na Kalenicę. Wejście na szczyt zajmie nam około 2,5 godziny.

Jak dotrzeć na Kalenicę?
Na wycieczkę możemy wyruszyć szlakiem niebieskim i zielonym. Po godzinnym spacerze pierwszym przystankiem będzie Bielawska Polanka, ale zanim tam dojdziemy (idąc już wyłącznie zielonym szlakiem) miniemy Końską Kopę. Na Bielawskiej Polance można rozpalić ognisko i schronić się pod wiatą turystyczną. W dalszej części naszej drogi wchodzimy na szlak żółty i czerwony, gdzie ścieżka jest coraz bardziej stroma.
Tuż przed szczytem wita nas tablica informacyjna z napisem Rezerwat Przyrody Bukowa Kalenica.
Po intensywnej wędrówce ukaże się naszym oczom wieża widokowa na Kalenicy, która stoi w tym miejscu od 1933 roku. Widać z niej wspaniałą panoramę znacznej części Sudetów.
MAPA TRASY NA KALENICĘ

Powrót z Kalenicy
Wracając z Kalenicy możemy przejść drugą trasą prowadzącą przez Trzy Buki. Schodząc ze szczytu miniemy po drodze Dzikie Skały i Słoneczne Skały, a następnie znajdziemy się na Zimnej Polanie. Po dłuższym marszu znajdziemy się na wspomnianych Trzech Bukach, a stamtąd już prosta i przyjemna droga do Leśnego Dworku.

Turystów, którzy są ciekawi pozostałych atrakcji i propozycji wycieczek po Powiecie Dzierżoniowskim zapraszamy na stronę pow.dzierzoniow.pl (zakładka „Dla Turysty”) oraz na fanpage na Facebooku @powiatdzierzoniowski.