herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Trasa Dwóch Wież

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Nawiązując do naszego wyzwania na Facebooku „Znam trasy turystyczne w Powiecie Dzierżoniowskim” przedstawiamy Wam kolejną trasę w Górach Sowich.

Jeśli lubicie piesze, górskie wycieczki, szukacie pięknych, malowniczych krajobrazów i chcecie odpocząć w ciszy i spokoju od zgiełku dnia codziennego to idealnie trafiliście.

Trasa: Przełęcz Jugowska – Platforma widokowa przy trasie „Niedźwiedź” – Kozie Siodło – Wielka Sowa – Schronisko Sowa – Kozie Siodło – Rozdroże pod Kozią Równią – Schronisko PTTK Zygmuntówka – Zimna Polanka – Kalenica – Bielawska Polana – Przełęcz Jugowska

Czas: ok. 6 h, długość 19 km

Oznaczenie poziomu trudności: łatwy (żółty), trudny (zielony), bardzo trudny (czerwony)

OPIS TRASY:

 1. Przełęcz Jugowska
  Wędrówkę rozpoczynamy szlakiem żółtym, trasą narciarstwa biegowego „Niedźwiedź”. Wejście na szlak znajduje się kilkadziesiąt metrów poniżej przełęczy.
 2. Platforma widokowa
  (+20 min.) Pierwszą atrakcję napotkamy po 20 min. To platforma widokowa, z której rozciąga się panorama ziemi dzierżoniowskiej z Pieszycami na pierwszym planie.
 3. Kozie Siodło
  (+25 min.) Szeroką, utwardzoną drogą dojdziemy do Koziego Siodła. Na najwyższy szczyt Gór Sowich – Wielką Sowę wybieramy szlak czerwony.
 4. Wielka Sowa
  (+45 min.) Przed nami kamienista droga biegnąca przez las. Po drodze na Niedźwiedziej skale miniemy tablicę pamiątkową poświęconą Hermannowi Henkelowi. Po 45 min. ukaże się 25-metrowa wieża widokowa. Dotarliśmy na Wielką Sowę. Na polanie jest miejsce by odpocząć oraz miejsca na ognisko i grilla.
 5.  Schronisko Sowa
  (+20 min.) Z Wielkiej Sowy schodzimy szlakiem zielonym i czerwonym do Schroniska Sowa. Przed nami 20 min. kamienistego zejścia. To obecnie najstarsze schronisko w Górach Sowich. Istnieje od 1897 r. Warto się tu zatrzymać i skosztować wyśmienitej kuchni.
 6. Kozie Siodło
  (+35 min.) Dalej podróżujemy szlakiem żółtym, którym doprowadzi nas z powrotem do Przełęczy Kozie Siodło.
 7. Rozdroże pod Kozią Równią
  (+25 min.) Na Kozim Siodle wybieramy szlak czerwony. Po 25 minutach dotrzemy do Rozdroża pod Kozią Równią.
 8. Schronisko PTTK Zygmuntówka
  (+25 min.) Skręcamy na szlak niebieski i zmierzamy w kierunku drogi asfaltowej, którą musimy przeciąć. Dalej wąskim szlakiem idziemy do pięknie położonego Schroniska PTTK Zygmuntówka.
 9. Zimna Polanka
  (+40 min.) Ze schroniska kontynuujemy wędrówkę szlakiem czerwonym. Po 15 min. dotrzemy do szerokiej utwardzonej drogi. Trzymamy się szlaku czerwonego, który już po chwili odbija w stromą drogę pnącą się ku górze.
 10. Kalenica
  (+25 min.) Kontynuujemy szlakiem czerwonym. Przed nami 25 minut stromego, kamienistego podejścia, aż dotrzemy na 964 m n.p.m., a naszym oczom ukaże się metalowa wieża, z której możemy podziwiać widoki niegorsze od tych z Wielkiej Sowy.
 11. Bielawska Polana
  (+20 min.) W dalszym ciągu trzymamy się szlaku czerwonego. Po ok. 11 minutach ze szlaku odbija w prawo charakterystyczna ścieżka, którą dotrzemy do miejsca widokowego na szczycie ŻMIJ. Warto na chwilę zboczyć ze szlaku, by jeszcze nacieszyć oczy piękną panoramą pd. – Zach. części Gór Sowich. Wracamy na szlak i po 10 min. dotrzemy do Bielawskiej Polany.
  (+1h 25 min.) Dalej podróżować będziemy szlakiem niebieskim szeroką utwardzoną drogą, która doprowadzi nas do Przeł. Jugowskiej.

BILETY:
Wejście na wieżę widokową na Wielkiej Sowie możliwe jest po zakupie biletu wstępu:
3 zł – bilet ulgowy
6 zł – bilet normalny
15 zł – bilet rodzinny – dla dwóch osób dorosłych i trojga dzieci w wieku 7 – 18 lat
wstęp wolny – dzieci w wieku do 6 lat.
W sezonie letnim (od 1 V do 31 X) wieża czynna jest codziennie w godz. 10:00 – 18:00 (pod warunkiem korzystnych warunków pogodowych). W sezonie zimowym czynna jest w weekendy w godz. 9:30 – 15:30.