herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Wakacyjne zwiedzanie zabytków

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Ciepłe, wakacyjne dni sprawiają, że każdy ma ochotę wyjść z domu i zaczerpnąć świeżego powietrza. Dlatego też powiat dzierżoniowski zapewnia turystom możliwość spędzenia wolnego czasu z rodziną na łonie natury.

Warto więc wybrać się na spacer ścieżkami przyrodniczymi lub wsiąść na rower i przemierzyć wiele kilometrów tras rowerowych w naszym regionie. Zapewniają one piękne widoki oraz niezapomniane wrażenia. Jednakże powiat dzierżoniowski oferuje dużo więcej atrakcji. Miłośnicy zabytków także znajdą coś dla siebie.

Jedną z najstarszych i największych renesansowych budowli w naszym regionie jest Zamek w Goli Dzierżoniowskiej. Mimo że został wybudowany w 1580 roku przez Leonarda von Rohnau, to istnieją zapisy świadczące o tym, iż miejsce to było zamieszkane około 1000 roku. Po wieloletniej odbudowie po dzień dzisiejszy w zamku znajduje się hotel, restauracja oraz SPA.
Zabytkiem na który również warto zwrócić uwagę jest barokowy zamek w Pieszycach. Przez wzgląd na to iż jest on okazałą rezydencją został nazwany Wersalem Śląska. Został wybudowany w 1615 roku przez ówczesnego właściciela Pieszyc – Fridericha von Gellhorna.

Natomiast jednymi z ciekawszych zabytków w naszym regionie są ruiny XIV-wiecznego zamku rycerskiego w Owieśnie. Mimo że obiekt jest niedostępny do zwiedzania to warto wybrać się na spacer by zobaczyć tajemnicze ruiny oraz okoliczne lasy i park.

Będąc w naszym powiecie warto również zobaczyć mury obronne Dzierżoniowa, które są jednym z bardziej interesujących zabytków. Mury te mają już ponad 700 lat, a zaczęto wznosić je pod koniec XIII wieku z polecenia księcia świdnickiego Bolka I. Starszy pierścień murów zaopatrzony był pierwotnie w około 30 półkolistych baszt z których pozostało 21. Drugi pierścień murów był budowany i rozbudowywany przez około 400 lat.

W powiecie dzierżoniowskim znajdują się także dwie zabytkowe wieże widokowe, które szczególnie warto zwiedzić.
Jedną z nich jest Wieża dzierżoniowskiego ratusza, która liczy 47 m wysokości i jest udostępniona do zwiedzania. Z jej tarasu widokowego można zobaczyć panoramę całej Kotliny Dzierżoniowskiej z Górami Sowimi, Masywem Ślęży, Wzgórzami Kiełczyńskimi i Gilowskimi. Podziwiając wieżę z rynku można zwrócić uwagę na bogato zdobioną balustradę z herbami miasta i rządzących kiedyś na Śląsku Habsburgów. Natomiast poniżej zegara na południowej ścianie znajdziemy wmurowaną figurkę dobosza.

Drugą godną polecenia jest Wieża Widokowa Kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny w Bielawie. Znajduje się ona w czołówce najwyższych wież kościelnych w Polsce i liczy 101 m. Żeby zdobyć jej szczyt trzeba pokonać ponad 300 schodów wachlarzowych. Z wieży można oglądać panoramę Gór Sowich, Wzgórz Bielawskich, a także Masywu Ślęży.

Turystów, którzy są ciekawi pozostałych atrakcji Powiatu Dzierżoniowskiego zapraszamy na stronę pow.dzierzoniow.pl (zakładka „Dla Turysty”) oraz na fanpage na Facebooku @powiatdzierzoniowski.
Wszystkie opisane tam miejsca świetnie nadają się do wspólnych rodzinnych wycieczek, pozwolą też odetchnąć i oderwać się od codzienności.