herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Wbiegli na Wielką Sowę

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Jubileuszowa dziesiąta edycja Biegu na Wielką Sowę z 847 zawodnikami na starcie w Ludwikowicach Kłodzkich to najlepszy dowód na to, że Góry Sowie są świetnym miejscem do aktywnego wypoczynku.

Bardzo dobrze przygotowane trasy, łatwy dostęp i umiarkowanie trudny teren sprawiają, że Góry Sowie przyciągają nie tylko piechurów chcących wejść na wieżę na Wielkiej Sowie. Coraz częściej spotyka się na szlakach biegaczy amatorów ale również trenujących zawodowców, którym każdy wybiegany w górach kilometr dodaje sporą dawkę siły biegowej, a czystsze, leśne powietrze dodatkowo usprawnia możliwości oddechowe i wysiłkowe biegaczy.

Trasa tegorocznego Biegu na Wielką Sowę liczyła 10 kilometrów długości z czego około dwa wytyczono drogami szutrowymi i leśnymi, a pozostałe osiem szlakami pieszymi masywu Gór Sowich. Sądząc po czasówkach sprzed roku, tegoroczne ponad 600 metrów przewyższeń (+ 600m, – 60m) oraz najwyższy punkt trasy na szczycie Wielkiej Sowy (1015 m npm) dały się we znaki zawodnikom.

Wśród startujących w 10. Biegu na Wielką Sowę najlepszym okazał się podobnie jak w ubiegłym roku (czas 38:40 w roku 2018) Sylwester Lepiarz z Ludowego Klubu Biegacza Rudnik. Trasę w tym roku przebiegł w czasie 41 minut i 25 sekund. Drugi na mecie z czasem 42:40 zameldował się Ukraiński zawodnik Pawel Olijnyk z One Team Mizuno z Kijowa, który w poprzedniej edycji zawodów był trzeci z czasem 39:50. Andrzej Starzinskij reprezentujący Ludowy Klub Biegacza Rudnik, który wyznaczoną trasę przebiegł w 42 minuty i 55 sekund przekroczył linię mety jako trzeci.

Najstarszy zawodnik, który ukończył zawody – 79 letni Pan Piotr Mikołajczyk, dobiegł do mety w czasie 1:29:59 i zajął 721 miejsce na prawie 850 zawodników.

29 biegaczy trasa niestety pokonała i nie udało im się ukończyć zawodów przebiegając linie mety.

Tak duża ilość zawodników chcących sprawdzić swoje możliwości wbiegając na najwyższy szczyt naszych gór, jest dowodem na coraz większą popularność biegania. Malownicze tereny stosunkowo niewysokich Gór Sowich z ich łagodnymi ale wymagającymi zboczami, urozmaiconą siecią tras i szlaków oraz łatwym dostępem są najlepszym miejscem do uprawiania jednego najstarszych sportów na świecie – biegania.