herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Wycieczka w Góry Sowie na koniec wakacji

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

To już ostatnie dni tegorocznych wakacji. Pogoda dopisuje, więc może warto wykorzystać ten czas na fantastyczną górską wycieczkę? Jeśli nie macie pomysłu, możecie skorzystać z naszej propozycji trasy, którą można pokonać pieszo lub rowerem.

Jest ona przyjazna dla rodzin z dziećmi, a przy okazji zapewnia przepiękne widoki. Mowa o trasie w Górach Sowich, która zaczyna się i kończy na Przełęczy Jugowskiej i prowadzi przez malownicze tereny Rezerwatu Bukowa Kalenica.

Spacer rozpoczniemy z Przełęczy Jugowskiej, do której możemy dojechać samochodem lub na przykład dotrzeć na pieszo z Leśnego Dworka w Bielawie. Z Przełęczy Jugowskiej należy zejść z drogi asfaltowej na leśną drogę, wyznaczaną przez niebieski szlak.

Po drodze miniemy stok narciarski na Górze RymarzZimną Polankę oraz Bielawską Polankę, gdzie można zatrzymać się i odpocząć. Z tego miejsca warto wybrać się kilkaset metrów w górę na szczyt Kalenica i podziwiać wspaniały krajobraz z wieży widokowej.

Kontynuując wycieczkę z Bielawskiej Polanki, na szlaku zielonym natrafimy między innymi na źródło rzeki Bielawica. Podziwiając piękne panoramy oraz przyrodę Rezerwatu Bukowa Kalenica dotrzemy do miejsca, z którego rozpoczęliśmy wycieczkę, czyli na Przełęcz Jugowską.

Warto dodać, że trasa jest bardzo dobrze oznakowana, nie tylko znakami PTTK, ale także w ramach systemu tras Strefy MTB „Sudety”. Wspomniany odcinek należy również do Sowiogórskich Tras do Narciarstwa Biegowego.
MAPA TRASY