herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

24 września – Piknik Historyczny w Dolinie Tatarskiej

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Powiat Dzierżoniowski przypomina, że już jutro 24 września odbędzie się na terenie Doliny Tatarskiej w Gilowie (gmina Niemcza) Piknik Historyczny.

Będzie to edukacyjne wydarzenie, na które zostali zaproszeni uczniowie szkół podstawowych i średnich z powiatu dzierżoniowskiego oraz czeskiego miasta Letohrad.
Tego dnia na uczestników Pikniku czekać będzie interesujący wykład historyczny na temat średniowiecznej historii regionu, na podstawie istniejącej ścieżki dydaktycznej “Dolina Tatarska” w Gilowie.

Dużą atrakcją będzie również pokaz grupy rekonstrukcyjnej w formie plenerowej lekcji żywej historii, zapraszającej do wczesnośredniowiecznego obozowiska z czasów Bolesława Chrobrego.
Na zakończenie spotkania zapraszamy wszystkich na wspólne spotkanie przy ognisku. Piknik rozpoczyna się o godzinie 10:00.

Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu pod nazwą „Edukacja historyczna narzędziem upowszechniania i rozwoju transgranicznych więzi kulturowych na pograniczu polsko-czeskim”, którego beneficjentem jest Powiat Dzierżoniowski. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska 2014-2020 za pośrednictwem Euroregionu Glacensis”.

Projekt realizuje Powiat Dzierżoniowski przy współpracy z czeskim miastem Letohrad.

Organizację wydarzenia koordynuje Biuro Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie. Akcję wspiera Nadleśnictwo Świdnica, które jest właścicielem terenu.

Informacje organizacyjne dla uczestników Pikniku Historycznego

Autobusy komunikacji miejskiej zabierające uczniów wraz z opiekunami będą oznaczone nazwą na wyświetlaczu PIKNIK HISTORYCZNY.

Wyjazd
Pierwszy autobus odjeżdża z Bielawy (przystanek autobusowy przy ul. 1 Maja, obok L.O. im. Bolesława Chrobrego) o godzinie 9.25. Autobus zabiera uczniów z Bielawy i jedzie do Dzierżoniowa na (przystanek autobusowy przy ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego, obok I L.O.) i zabierze część uczniów z Dzierżoniowa o godzinie 9.40. Dojazd na teren wydarzenia na godzinę 10:00.

Drugi autobus odjeżdża o godzinie 9.45 z Dzierżoniowa (przystanek autobusowy przy ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego, obok I L.O.) i zabiera resztę uczniów na teren Pikniku Historycznego w Dolinie Tatarskiej (Gilów). Dojazd na godzinę 10.00.

Powrót
Oba autobusy będą podstawione w Dolinie Tatarskiej o godzinie 14.00 i odwiozą uczniów wraz z opiekunami do Bielawy i Dzierżoniowa na przystanki, z których był wyjazd.

Z uwagi na charakter miejsca obowiązuje strój sportowy, adekwatny do panujących warunków terenowych i pogodowych.

Uczniowie mają zapewniony poczęstunek.

PARKING DLA GOŚCI
Parking dla gości Pikniku Historycznego zlokalizowany zostanie po drugiej stronie ulicy, w okolicy punktu widokowego.
Ilość miejsc parkingowych ograniczona.