herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

30. rocznica częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 roku

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

28 maja w sali koncertowej Dzierżoniowskiego Ośrodka Kultury odbyły się uroczyste obchody 30-tej rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 roku.

Organizatorami wydarzenia byli przewodniczący Rady Powiatu Dzierżoniowskiego Jacek Grzebieluch i starosta dzierżoniowski Grzegorz Kosowski.

Uroczystość, w której udział wzięli między innymi parlamentarzyści, burmistrzowie i wójtowie gmin, radni, a także działacze ówczesnego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” Ziemi Dzierżoniowskiej, otworzył wspaniały występ młodych artystów z zespołu pieśni i tańca „Poloneziaki”, reprezentującego Spółdzielcze Centrum Kultury w Bielawie.

Wszystkich zgromadzonych powitał w imieniu organizatorów przewodniczący Rady Powiatu Dzierżoniowskiego Jacek Grzebieluch – „Dziękuję za to, że możemy wspólnie świętować czerwcowe wydarzenia, które miały ogromny wpływ na losy kraju i zachodniego świata. Jesteśmy tutaj nie tylko po to, aby wspominać bohaterów tamtych dni i działania, które doprowadziły do politycznego przełomu. Zgromadziliśmy się także po to, żeby docenić wartość wolności i demokracji, które były skutkiem czerwca 1989 roku”.

Podczas obchodów przemówienie wygłosił również starosta Grzegorz Kosowski, który powiedział między innymi – „Mam nadzieję, że dzisiaj, gdy Polska demokracja jest już dużo dojrzalsza, będziemy nadal potrafili docenić jej dobrodziejstwo. Przecież efekt pracy kilku pokoleń, zarówno przed, jak i po 1989 roku, nie jest nam dany raz na zawsze. Każdy z nas powinien czuć się odpowiedzialny za Polskę, jej wartości i pamiętać, jaką walkę trzeba było stoczyć, aby żyć w demokratycznym kraju”.

Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego, wysłuchano wystąpienia okolicznościowego przedstawiciela Instytutu Pamięci Narodowej, które przybliżyło wydarzenia z czerwca 1989 roku. Ważnym momentem była również projekcja filmu z maja pamiętnego roku, który oddał atmosferę tamtych wyjątkowych dni i przypomniał ludzi zaangażowanych w działalność opozycyjną.

W trakcie uroczystości nie mogło zabraknąć wystąpień okolicznościowych przedstawicieli Komitetu Obywatelskiego “Solidarność” Ziemi Dzierżoniowskiej z 1989 roku, czyli osób będących żywymi świadkami historii. Właśnie tym osobom oraz pozostałym lokalnym działaczom opozycyjnym, wręczono medale upamiętniające 30. rocznicę częściowo wolnych wyborów.
Uroczystość zakończył występ przygotowany przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Dzierżoniowie.