herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

48.000 zł na granty oświatowe

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Na II półrocze bieżącego roku Powiat Dzierżoniowski przeznaczył 48.000 zł na granty oświatowe. Wesprą one 54 przedsięwzięcia przygotowywane przez szkoły prowadzone przez Powiat.

Do konkursu grantowego szkoły złożyły 56 wniosków, z których komisja odrzuciła dwa niespełniające wymogów regulaminu.

Szkoły powiatowe organizują wiele dodatkowych zajęć, dzięki którym młodzież rozwija uzdolnienia artystyczne, doskonali umiejętności sportowe i pogłębia zainteresowania w wybranych dziedzinach wiedzy. W bielawskim ZSO uczniowie przygotują jubileuszowy film „Chrobry wczoraj i dziś”. Będzie też turniej koszykówki dziewcząt, konkursy: historyczny, wiedzy psychologicznej, matematyczno-sportowy i inne. W I LO w Dzierżoniowie nadal wspierani będą uzdolnieni uczniowie, którzy zaprezentują się m.in. w koncertach, będą też wyjazdy na zajęcia laboratoryjne z biotechnologii i biochemii na Uniwersytecie Wrocławskim, tydzień regionalny, a w nim m.in. wycieczki przedmiotowe z geografii, WOK-u. WOS-u i historii, realizowany będzie projekt Delta, którego celem jest popularyzacja przedmiotów ścisłych jak matematyka, informatyka i fizyka. Nie zabraknie też spotkań profilaktycznych z zakresu uzależnień od internetu czy warsztatów z pracy nad emocjami. Uczniowie II LO w Dzierżoniowie wezmą udział w zajęciach laboratoryjnych z chemii i fizyki na wyższych uczelniach, będą rywalizować w Dolnośląskich Meczach Matematycznych, wyruszą na rajd po Ziemi Kłodzkiej (zgodnie z opisem trasy przebytej przez ks. Karola Wojtyłę z grupą studentów w lipcu 1955 r.), a także dowiedzą się więcej na temat ekologii w ośrodku w Myśliborzu.

Natomiast uczniowie ZSiPKZ w Bielawie wyjadą wraz z uczniami z Czech do Multimedialnego Muzeum Samochodowego Skody w Mlada Boleslaw, wezmą udział w turnieju strzeleckim i w bajkowym plenerze fotograficznym, a także w warsztatach rękodzielniczych (ceramika, decoupage, biżuteria z koralików). Szkoła zaproponuje również konkurs językowy obejmujący słownictwo zawodowe. W ZS nr 1 w Dzierżoniowie odbędzie się konkurs na najpiękniejsze dekoracje świąteczne, olimpiada wiedzy o AIDS, a także liga robotów – projektowanie i budowa dronów. W ZS nr 2 w Dzierżoniowie uczniowie wezmą udział w warsztatach przygotowujących do konkursu szopek bożonarodzeniowych, odbędą się konkursy „Wielcy Nieobecni”, na aranżacje stołów wigilijnych i plastyczny „Jabłko zamiast papierosa”, warsztaty z przygotowywania potraw z kasz i ziemniaków, wypieku i dekoracji pierników, a także gotowania z zaproszonym szefem kuchni oraz wiele innych zajęć. ZS w Pieszycach przygotował dla uczniów koło dziennikarskie, będzie też wyjazd do Niemiec w ramach wymiany uczniów, konkurs piosenki świątecznej oraz nadal wiele wiele akcji przygotowuje wolontariat uczniowski.

Nie mniej będzie się działo w Specjalnych Ośrodkach Szkolno-Wychowawczych w Dzierżoniowie i Piławie Górnej. W Dzierżoniowie już po raz czwarty zorganizowany zostanie przegląd piosenki religijnej, będą lekcje pływania i tańca dla uczniów, warsztaty z prawidłowego odżywiania i interdyscyplinarny konkurs „Omnibus”. Odbędzie się też szereg działań podwyższający poziom poczucia wartości uczniów i ich rodziców. Natomiast w Piławie Górnej zorganizowany zostanie konkurs wiedzy o zdrowiu, będą zajęcia rekreacyjne, szereg działań ekologicznych i kulturalnych. Po raz kolejny odbędzie się też Mały Festiwal „Ty i Ja”, w trakcie którego, głównie poprzez filmy, ukazane zostaną problemy osób niepełnosprawnych.

Placówki oświatowe powiatu dzierżoniowskiego przygotowały wiele propozycji zajęć dla uczniów. Nie sposób je wszystkie wymienić. Co jednak ważne – szkoły nie ograniczyły swoich propozycji jedynie do uczniów własnych placówek. Wiele konkursów czy warsztatów przeznaczonych jest dla uczniów z innych szkół średnich z terenu powiatu, gimnazjalistów, a także rodziców.

W 2017 roku na realizację grantów zaplanowano w budżecie Powiatu Dzierżoniowskiego 120.000 zł. W pierwszej edycji Zarząd Powiatu przyznał na ich realizację 72.000 zł.