herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Bezpieczny dojazd do Przełęczy Jugowskiej

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

8 stycznia w Starostwie Powiatowym w Dzierżoniowie odbyło się spotkanie z udziałem starosty Grzegorza Kosowskiego, burmistrz Pieszyc Doroty Koniecznej – Enozel, komendanta powiatowego Policji w Dzierżoniowie Przemysława Maruta i dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych Tomasza Morawieckiego.

Zdjęcie gabinetu starosty. Za stołem siedzi 6 osób.

Tematem spotkania było zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom powiatu oraz turystom, którzy w sezonie zimowym odwiedzają Przełęcz Jugowską.

Obecny sezon jest szczególny, ponieważ trwają ferie zimowe (ten sam termin dla wszystkich województw), podczas których ze względu na pandemię zamknięte pozostają między innymi obiekty noclegowe, miejsca kultury i rozrywki oraz wiele komercyjnych atrakcji turystycznych. Dlatego też w dniach wolnych od pracy i nauki, mieszkańcy powiatu, a także turyści tłumnie odwiedzają naturalne i zawsze dostępne atrakcje, czyli Góry Sowie. Przykładem była środa 6 stycznia, kiedy przez kilka godzin droga na odcinku Kamionki – Przełęcz Jugowska została poważnie zakorkowana.

Przyczyną tej sytuacji było nieprawidłowe parkowanie bardzo dużej liczby samochodów po obu stronach jezdni. Uniemożliwiało to minięcie się pojazdów jadących z Przełęczy Jugowskiej i Kamionek. Ruch rozładował się dopiero po kilkugodzinnej interwencji Policji, która między innymi zabroniła czasowo wjazdu na przełęcz od strony Kamionek.

Po to żeby nie dopuścić do powtórzenia się tej sytuacji, starosta dzierżoniowski, burmistrz Pieszyc, komendant powiatowy Policji w Dzierżoniowie oraz dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Dzierżoniowie, podjęli decyzje, które pomogą kierującym w bezpiecznym dojechaniu w Góry Sowie.

Przede wszystkim uzupełnione zostały znaki zakazujące zatrzymywania się pojazdów po lewej stronie jezdni na całej długości drogi do Przełęczy Jugowskiej. W sezonie zimowym, a szczególnie w weekendy, funkcjonariusze Policji będą monitorować ruch i pomagać kierującym w bezpiecznym dotarciu do celu podróży. Policja będzie również egzekwować obowiązujące po jednej stronie jezdni zakazy zatrzymywania. Zarząd Dróg Powiatowych wraz ze służbami Gminy Pieszyce, będzie także prowadził częstszą obserwację sytuacji na drodze. Należy dodać, że droga na tym odcinku jest systematycznie posypywana piaskiem w celu zapewnienia lepszej przyczepności pojazdów.

Jednocześnie starosta dzierżoniowski, komendant Policji i burmistrz Pieszyc apelują do kierowców o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Jest to szczególnie ważne w terenie górskim, gdzie drogi są wąskie, a pobocza bardzo ograniczone. Kierowców prosimy o korzystanie z wyznaczonych bezpłatnych miejsc postojowych przy drodze, które zostały przygotowane zarówno przez Powiat Dzierżoniowski, jak i Gminę Pieszyce. Można także korzystać z parkingu komercyjnego na Przełęczy Jugowskiej. W dniach dużego natężenia ruchu proponujemy kierowcom wjeżdżającym na przełęcz od strony Kamionek powrót do domu alternatywną drogą – kierując się na Walim – Rościszów lub Nową Rudę – Wolibórz.

Pamiętajmy również o tym, że wjeżdżając w góry, mimo że często droga jest dobrze odśnieżona, należy bezwzględnie mieć założone opony zimowe. Warto także posiadać w bagażniku łańcuchy na koła. Przede wszystkim jednak obserwujmy sytuację na drodze i parkując miejmy na uwadze bezpieczeństwo innych uczestników ruchu, a nie tylko własną wygodę.