herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Bezpłatne badania dla mieszkańców Powiatu Dzierżoniowskiego

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Starosta Powiatu Dzierżoniowskiego we współpracy z Urzędem Miasta w Dzierżoniowie zaprasza mieszkańców Powiatu Dzierżoniowskiego na bezpłatne badania.

grafika promująca bezpłatne badania

Badanie tętnic kończyn dolnych – 15 i 29 września 2023 roku
Badanie tętnic kończyn dolnych (wskaźnik ABI kostka-ramię) jest nieinwazyjnym badaniem diagnostycznym, które polega na pomiarze ciśnienia skurczowego na kończynach dolnych (kostkach) i porównaniu go z wartością skurczową na ramionach. Badanie to pozwala na ocenę stanu tętnic odwodowych, wczesne wykrycie miażdżycy, jak również umożliwia ocenić przepływy tętniczo-żylne. Wskaźnik ABI (ankle-brachial index) jest stosunkiem ciśnienia skurczowego na kostce do ciśnienia skurczowego na ramieniu. Prawidłowe wartości ABI wynoszą od 0,9 do 1,15. Badanie to jest bezbolesne i nieinwazyjne, a jego wyniki są bardzo dokładne.
Lista chorób i dolegliwości, które mogą być wykryte dzięki badaniu tętnic kończyn dolnych (wskaźnik ABI kostka-ramię):
• miażdżyca tętnic kończyn dolnych
• choroba niedokrwienna serca
• choroba naczyń obwodowych
• cukrzyca
• zawał serca
• tętniaki aorty

Badanie osteoporozy – 15 września 2023 roku.
Badanie densytometryczne gęstości kości stopy polega na pomiarze gęstości mineralnej kości stopy za pomocą specjalnego urządzenia – densytometru. Badanie to przeprowadza się na kości piętowej. Densytometria pozwala na wykrycie osteoporozy we wczesnym etapie jej rozwoju, określenie stopnia jej zaawansowania oraz monitorowanie leczenia.
Badanie jest bezbolesne i nie wymaga specjalnego przygotowania. Pacjent nie powinien nosić metalowych przedmiotów w okolicy badanej kości.
Osteoporoza jest chorobą, która prowadzi do osłabienia kości i zwiększenia ryzyka złamań. W początkowej fazie choroby nie występują żadne objawy. W miarę postępu choroby mogą pojawić się bóle pleców, utrata wzrostu, zgarbienie oraz złamania kości.

Płuc i oskrzeli  – 29 września 2023 roku.
Badanie płuc i oskrzeli – badanie spirometryczne
Spirometria to badanie czynnościowe układu oddechowego, podczas którego mierzy się objętości i pojemności płuc oraz przepływy powietrza znajdującego się w płucach i oskrzelach w różnych fazach cyklu oddechowego. Badanie wykonuje się przy pomocy urządzenia zwanego spirometrem.
Spirometria jest podstawowym badaniem służącym do rozpoznawania zwężenia oskrzeli oraz do oceny funkcji płuc. Badanie spirometryczne pozwala na wykrycie chorób układu oddechowego takich jak astma oskrzelowa czy przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP).

plakat promujący bezpłatne badania dla mieszkańców powiatu