herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Bezpłatne badania wieku serca

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

W dniach 28 – 29 stycznia mieszkańcy powiatu dzierżoniowskiego będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań tzw. wieku serca. Konieczna jest wcześniejsza rejestracja.

Akcja edukacyjno-zdrowotna Kardiobus prowadzona jest w wielu miastach Polski, w tym na terenie naszego powiatu. Celem kampanii jest oszacowanie tzw. wieku biologicznego serca oraz określenie prawdopodobieństwa wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego.

Ocena wieku serca odbywa się w sposób szybki i bezinwazyjny. Stosuje się przy niej algorytm opracowany przez towarzystwo kardiologiczne, w którym wykorzystuje się m.in.:

  • pomiar ciśnienia tętniczego krwi,
  • pomiar masy ciała,
  • pomiar obwodu w talii,
  • oznaczenie współczynnika BMI,
  • pomiar procentowej zawartości tkanki tłuszczowej i mięśniowej,
  • wywiad z pacjentem dotyczący występowania chorób układu sercowo-naczyniowego u pacjenta oraz w jego najbliższej rodzinie, poziomu cholesterolu, palenia tytoniu.

Na podstawie ww. pomiarów oraz wywiadu pacjent otrzymuje wynik i materiały edukacyjne o profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego.

Badanie adresowane jest do pacjentów w wieku 21-74 lat, którzy nie przeszli zawału ani udaru mózgu. Do pomiaru składu procentowego ciała muszą być gołe stopy.

Gdzie i kiedy?
Badania na terenie powiatu dzierżoniowskiego – przy współpracy z Fundacją Neuca – organizuje Przychodnia PRO FAMILIA.

W dniu 28.01.2016 w godz. 9 – 17.00
Niemcza, ul. B. Chrobrego 50
Prosimy o wcześniejszą rejestrację – tel. 74 837 68 68

W dniu 29.01.2016 w godz. 9 – 17.00
Dzierżoniów, ul. Poprzeczna 16
Prosimy o wcześniejszą rejestrację – tel. 74 832 38 08

serce_plakat