herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Bukowińskie Spotkania i Miodobranie

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

W miniony weekend powiat dzierżoniowski pachniał miodem i rozbrzmiewał dźwiękami folkloru. To wszystko za sprawą kolejnej edycji Miodobrania oraz 30. Bukowińskich Spotkań, które odbyły się na Rynku w Dzierżoniowie.

Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny po raz 5 zagościł w naszym powiecie. Występy w ramach sobotnich Bukowińskich Spotkań rozpoczął rozśpiewany pochód uczestników, który przeszedł przez miasto na dzierżoniowski Rynek.

Ze sceny imprezę uroczyście otworzyli: starosta powiatu Grzegorz Kosowski, burmistrz Dzierżoniowa Dariusz Kucharski, wójt gminy Dzierżoniów Marek Chmielewski, radny Rady Powiatu Dzierżoniowskiego Tomasz Mitraszewski oraz dyrektor Wydziału Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu Paweł Czyszczoń. Po otwarciu rozpoczęły się występy kilkunastu zespołów folklorystycznych z Polski, Rumunii, Ukrainy i Węgier.

Warto dodać, że w tym roku festiwal wystartował w czerwcu, a zakończy się we wrześniu. Bukowińskie Spotkania miały już miejsce w Pile, a także w rumuńskim Câmpulung Moldovenesc, węgierskim Bonyhád, Lubaniu i teraz Dzierżoniowie. Finał Bukowińskich Spotkań nastąpi w Chernivtsi na Ukrainie.

Muzyka Bukowińskich Spotkań towarzyszyła uczestnikom innego wydarzenia, które w miniony weekend także odbywało się na dzierżoniowskim Rynku. W sobotę i w niedzielę miał bowiem miejsce Jarmark Pszczelarski „Miodobranie”. Na wszystkich czekały między innymi stoiska z miodami, warsztaty piernikarskie i plecionkarskie.

W czasie Miodobrania można było posmakować i kupić miody o różnych smakach, a także nabyć akcesoria pszczelarskie, przygotowane na bazie miodu. Na scenie zaprezentowały się również takie zespoły jak: Czadoman, Stonehenge i Polkaholix.

Foto: UM Dzierżoniów