herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Bukowińskie spotkania

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Po raz XXVII odbył się Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Bukowińskie Spotkanie”. Już po raz drugi zespoły zaprezentowały się w powiecie dzierżoniowskim. 14 i 15 sierpnia upłynęły w Dzierżoniowie i Uciechowie w nastroju ludowym.

Pierwszego dnia po mszy ekumenicznej w kościele pw. Maryi Matki Kościoła w Dzierżoniowie zespoły przeszły ulicami miasta, gdzie na Rynku odbyło się uroczyste otwarcie festiwalu. Na scenie zaprezentowało się blisko 20 zespołów z Mołdawii, Ukrainy, Rumunii, Węgier i Polski. Dobry humor i pogodna, pełna werwy muzyka poruszyła mieszkańców miasta i okolicy, którzy przyszli obejrzeć występy.

Następnego dnia uczestnicy festiwalu przenieśli się do Uciechowa na II Uciechowskie Biesiadowanie. Na scenie ponownie wystąpiły zaproszone zespoły. Zabawa trwała do późnych godzin wieczornych.

Impreza należy do największych festiwali folklorystycznych w Europie. Jest też wyjątkowym wydarzeniem poświęconym kulturze Bukowiny, wielokulturowego regionu na terenie Ukrainy i Rumunii. Festiwal odbywał się w różnych miastach Polski, a także w innych państwach: na Ukrainie, w Rumunii, na Węgrzech, w Mołdawii oraz w Niemczech. Łącznie wzięło w nim udział 165 zespołów, czyli w sumie 5.000 wykonawców.

Głównymi organizatorem w powiecie dzierżoniowskim była Gmina Dzierżoniów, ale włączyły się miasto Dzierżoniów i Starostwo Powiatowe.