Bezbarwny, bezwonny i śmiertelnie niebezpieczny gaz, który może ulatniać się, kiedy urządzenia grzewcze są niesprawne lub niewłaściwie użytkowane
Wdychany łatwo wchłania się do krwioobiegu i powoduje trwałe szkody w organizmie, a w dużym stężeniu, szybko prowadzi do utraty przytomności i śmierci.
Ostre zatrucie czadem może spowodować w nim nieodwracalne zmiany. Przy dużym stężeniu tlenku węgla w powietrzu w krótkim czasie dochodzi do śmierci (przy stężeniu CO 0,16% zgon następuje po około dwóch godzinach, a przy stężeniu 1,28% zaledwie po kilku minutach).
Przed zaczadzeniem można się uchronić. Najważniejszą rzeczą jest instalacja czujnika, który wykryje ulatniający się czad i włączy alarm. Okazuje się, że trzeba zwracać uwagę na urządzenia jakie wybieramy, o kontroli takich wykrywaczy sporządzonej przez Inspekcję Handlową możemy przeczytać na stronie UOKK. Warto także pamiętać o okresowych przeglądach przewodów kominowych oraz wentylacyjnych, kontroli instalacji grzewczej i regularnym wietrzeniu pomieszczeń.