herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Ekologiczny konkurs dla gmin – do wygrania recyklomat

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

5 sierpnia ruszył ogólnopolski konkurs „Świat bez odpadów - recyklomat w Twojej gminie”.

Samorządy gminne będą mogły powalczyć o recyklomaty, czyli nowoczesne automaty do zbiórki odpadów z tworzyw sztucznych, które nagradzają mieszkańców za każde wrzucone opakowanie poprzez specjalną aplikację. Akcję honorowym patronatem objęło Ministerstwo Rozwoju.

Zasady konkursu
Konkurs jest skierowany do gmin do 50 tysięcy mieszkańców, ale też aktywistów, społeczników, wszystkich ludzi, którym zależy na świecie bez odpadów oraz tych, którzy będą chcieli namówić swoje władze samorządowe, aby tego typu rozwiązania stały się powszechne w ich gminie. 

Zadanie konkursowe
– Wypełnienie formularza zamieszczonego w serwisie  https://swiatbezodpadow.pl/konkurs-recyklomaty, w którym należy podać informacje o dotychczasowych działaniach gminy na rzecz ochrony środowiska.
– Przedstawienie pomysłów na nagrody przyznawane za wrzucone odpady
– Zapewnienie bieżącej obsługi recyklomatu
– Wskazanie lokalizacji w ogólnie dostępnym miejscu dla wszystkich mieszkańców.

Nagroda
– Nowoczesny recyklomat do automatycznej segregacji butelek PET
– Instalacja i podłączenie recyklomatu
– Szkolenie z obsługi i konserwacji recyklomatu
– 12-miesięczna gwarancja na działanie
– Swobodny dostęp do aplikacji mobilnej na iOS i Android – ECO-Portfel dla użytkowników do korzystania z recyklomatów i zbierania ECO-punktów
– Licencja na okres 12 miesięcy na dostęp i podłączenie recyklomatu do Centralnej Platformy ETS

Zgłoszenia do konkursu rozpoczynają się 5 sierpnia i potrwają do 16 września. Następnie zebrane wnioski oceni komisja konkursowa, która wyłoni zwycięskie gminy. Lista gmin, do których trafi recyklomat, zostanie opublikowana 25 września na stronie konkursowej.

Jak działają recyklomaty?
Po wrzuceniu butelki PET do recyklomatu system rejestruje transakcje i nagradza użytkownika, przypisując do jego konta odpowiednią liczbę ECO-punktów. Punkty zbierane są przez użytkowników za pośrednictwem aplikacji mobilnej ECO-Portfel, którą można zainstalować na smartfonie. Zebrane punkty mogą być następnie wymienione na vouchery, zniżki, gratisy itp. w zależności od oferty danej gminy i zaangażowania w projekt lokalnych przedsiębiorców.
Szczegóły akcji na stronie organizatora
Fot. Pixabay