herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Filia biblioteki w Rościszowie

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

W Rościszowie w piątek 16 września została otwarta filia Miejskiej Biblioteki Publicznej – Centrum Kultury w Pieszycach. Filia była długo wyczekiwaną przez mieszkańców inwestycją.

– Powiat dzierżoniowski zdecydowanie przoduje na wojewódzkiej mapie zmian i modernizacji bibliotek – mówi podczas otwarcia dyrektor Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej Andrzej Tyws. – Są tu nowo otwarte biblioteki w Bielawie, Gminie Dzierżoniów, Pieszycach i teraz w Rościszowie. Obserwujemy zainteresowanie czytelników obiektami nowoczesnymi, estetycznymi, proponującymi nowoczesne technologie, a te biblioteki takie właśnie są.

Rościszowska filia będzie nie tylko miejscem wypożyczania książek, ale także centrum kulturalnym wsi. – W gminach miejsko-wiejskich nie ma możliwości, aby rozwijać tylko jedno centrum kultury. Musimy dbać o rozwój całej gminy, również tych małych miejscowości – podkreśla burmistrz Pieszyc Dorota Konieczna-Enozel. – Do budowy tej filii otrzymaliśmy 85% dofinansowanie, dlatego staraliśmy się stworzyć obiekt nowoczesny, ale też nie generujący wielu kosztów.

– Biblioteka to ważne miejsce w społeczności wiejskiej. Pełni rolę miejsca spotkań, gdzie mieszkańcy mogą się integrować i razem uczestniczyć w wielu lokalnych przedsięwzięciach. Już od dłuższego czasu biblioteki przestały ograniczać swoją działalność do wypożyczania książek. One tętnią życiem organizując zajęcia dla dzieci i dla dorosłych, bawią, edukują i integrują – mówi starosta Janusz Guzdek.

Jak ważna jest nowa filia dla mieszkańców świadczy choćby fakt, że jeszcze przed jej otwarciem zapisały się do niej pierwsze osoby, a zaraz po otwarciu sala została zarezerwowana na pierwsze spotkanie. Budynek filii jest nowoczesny, a architekturą doskonale wpisuje się w krajobraz wsi. Zbiór biblioteczny jest nowy, są ebooki, jest stanowisko do samo wypożyczania, kącik dla dzieci, a biblioteka włączona jest w system Aleph.