herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Fundusz Poręczeń Kredytowych poręczy dotacje z PUP na uruchomienie firmy

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Osoby bezrobotne pragnące otworzyć swój własny biznes i starające się o jednorazową dotację z PUP na uruchomienie działalności gospodarczej, od tego roku będą mogły skorzystać z alternatywnej formy poręczenia, a mianowicie Funduszu Poręczeń Kredytowych Powiatu Dzierżoniowskiego. Porozumienie w tej sprawie podpisały 2 lutego dyrektor PUP Agnieszka Walawska i prezes FPKPD Dorota Sało.

To była potrzeba rynku. Od dłuższego czasu widzieliśmy, że osoby ubiegające się o dotację – mające świetny pomysł na biznes, dobrze napisany wniosek, często mają problem  z ostatnim elementem – poręczycielami. Znalezienie dwóch osób, które spełniają kryteria, a więc mają zarobki na poziomie 150% pensji minimalnej, czyli aktualnie 3000 zł, nie było wcale proste. Teraz wystarczy jeden poręczyciel, a drugim gwarantem będzie mógł być Fundusz. Mamy nadzieję, że to rozwiązanie ułatwi proces ubiegania się o dotację na własny biznes i że się przyjmie – mówi Agnieszka Walawska.

Rozmowy na temat takiego rozwiązania trwały między PUP-em i FPKPD od czerwca ubiegłego roku, kiedy to prezes Dorota Sało prezentowała ofertę Funduszu na Powiatowej Radzie Rynku Pracy. Przez ostatnie miesiące trwały uzgodnienia, praca nad nowymi dokumentami, a porozumienie jest kropką nad „i” tych wspólnych ustaleń. Fundusz Poręczeń Kredytowych Powiatu Dzierżoniowskiego będzie mógł poręczyć do 75% kwoty dotacji, która  w tym roku może wynosić nawet 22 tys. zł. Nabór wniosków o przyznanie dotacji ruszył 1 lutego.

Takie rozwiązania stosowane są w wielu miejscach w Polsce. Z punktu widzenia naszego Funduszu Poręczeń Kredytowych jest to realizacja misji wspierania przedsiębiorczości. Cieszę się, że mogliśmy wyjść naprzeciw potrzebom przyszłych przedsiębiorców i mam nadzieję, że będą chętnie z tej formy poręczenia korzystać – podkreśla Dorota Sało.