herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Gala Pary 2019

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Zapraszamy mieszkańców powiatu dzierżoniowskiego do udziału w niecodziennym wydarzeniu, jakim z pewnością jest Gala Pary 2019. Organizowany przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska zlot zabytkowych i ciągle działających jeszcze parowozów, pojazdów rolniczych, użytkowych i innych przemysłowych urządzeń, to świetna atrakcja dla osób w każdym wieku.

Gala Pary odbędzie się od 7 do 8 września w trzech lokalizacjach – Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śl., Muzeum Techniki Rolniczej na Śląsku w Piotrowicach Świdnickich oraz w Młynie Hilberta w Dzierżoniowie.

We wszystkich muzeach zorganizowane zostaną całodzienne prezentacje czynnych, zabytkowych pojazdów i urządzeń z uwzględnieniem specyfiki i charakteru danego miejsca. Patronat nad wydarzeniem objął starosta powiatu dzierżoniowskiego.

Mieszkańców naszego terenu w szczególności zapraszamy do Młyna Hiberta, który po raz pierwszy dołączył do organizowanej od kilku lat Gali Pary.
Jest to największy zachowany w Polsce młyn zbożowy z kompletnym ciągiem technologicznym do produkcji kasz, mąk i otrębów. Urządzenia pochodzą z lat 30-tych XX wieku i prezentują rozwój techniki młynarskiej przełomu XIX / XX wieku.

Na placu przed Młynem zaprezentowane zostaną zabytkowe pojazdy użytkowe z okresu PRL, historyczne i współczesne pojazdy i maszyny rolnicze.
Szczegółowe informacje znaleźć można na stronie organizatora www.muzeatechniki.pl.