herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia – wizyta w Kazachstanie

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Nauczycielka Zespołu Szkół w Pieszycach Bernadetta Szczypka, jej córka oraz inni wolontariusze z Dolnego Śląska, po raz kolejny wzięli udział w akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Tym razem ratować polskie mogiły na wschodzie wyruszyli nie na Ukrainę lecz do odległego Kazachstanu.

Wolontariusze porządkowali polskie mogiły od 12 do 22 sierpnia w miejscowościach Podolskoje i Oziornoje. Wyprawa zorganizowana została przez Fundację Studio Wschód i Ministerstwo Spraw Zagranicznych przy wsparciu Powiatu Dzierżoniowskiego.

Jak opowiada Bernadetta Szczypka praca na cmentarzach, a przede wszystkim spotkania z Polakami mieszkającymi w Kazachstanie, to cenne doświadczenie. W tak odległym od naszej Ojczyzny miejscu są ludzie, którzy z ogromną dbałością kultywują polskie tradycje i są wspaniałymi patriotami.

Oprócz tego organizowane są kursy języka polskiego, które odbywają się przez cały tydzień i o różnych porach dnia. Wszystko po to, aby jak najwięcej osób mogło skorzystać z nauki.

Podczas wizyty nasi wolontariusze spotkali się w Kokczetaw z członkami Związku Polaków w Kazachstanie. W tym miejscu działa nie tylko Związek, ale i zespół ludowy Polanie.

Należy zaznaczyć, że szczególnie dla młodzieży, wyjazd do Kazachstanu był cenną lekcją historii i okazją do nawiązania nowych ciekawych kontaktów.
Fot. materiał od wolontariuszy