herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Gratulacje za 40 lat pracy twórczej

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Adam Lizakowski to pochodzący z powiatu dzierżoniowskiego poeta i prozaik, który swoją twórczością przyczynia się do promowania naszej „małej ojczyzny” w świecie. 2 lipca odebrał z rąk Starosty Dzierżoniowskiego Grzegorza Kosowskiego i Przewodniczącego Rady Powiatu Dzierżoniowskiego Jacka Grzebielucha podziękowania i gratulacje za swoją wieloletnią pracę twórczą.

Urodzony w Dzierżoniowie pisarz wyemigrował na początku lat osiemdziesiątych do USA, gdzie mieszkał przez 35 lat. Pierwsze teksty publikował w warszawskim „Tygodniku Kulturalnym” jeszcze przed wyjazdem na zachód w 1980 roku, a będąc już na emigracji jego teksty ukazywały
się między innymi w paryskiej „Kulturze” oraz nowojorskim „Nowym Dzienniku”.

Na 40 lat dorobku twórczego pisarza składa się między innymi 21 tomików wierszy, 14 sztuk teatralnych i różnego rodzaju publikacji w krajowej i zagranicznej prasie, a także dwa tytuły książkowe.

Wśród tekstów wiele jest tych związanych z Ziemią Dzierżoniowską. Są to między innymi: „Bogaty strumień – Dzierżoniów”, „Bielawa. Randka trzech sylab” czy „156 listów poetyckich
z Chicago do Pieszyc”.

Pan Adam jest też laureatem wielu nagród literackich oraz wyróżnień. Do tych największych zalicza się I nagroda w konkursie pamiętnikarskim im. Generała Stanisława Maczka pt. „Zachodnie losy Polaków” za pamiętnik pt. „Zapiski znad Zatoki San Francisco”.

Obecnie pisarz na stałe mieszka w Polsce i blisko współpracuje z lokalnymi wydawnictwami, takimi jak Bibliotheca Bielaviana przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bielawie oraz poznańskim wydawnictwie Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury w Poznaniu.