30 sierpnia w budynku byłego zakładu włókienniczego Bielbaw w Bielawie, odbył się koncert „Harmonia Mundi” (harmonia świata). W industrialnej przestrzeni odbył się wspaniały koncert w wykonaniu chóru z Wałbrzycha.
„Sztuka chóralna staje się w projekcie złotym kluczem, wytrychem do przestrzeni wykluczonych, ulic przeznaczonych do rewitalizacji.
Żeby zrozumieć siłę sprawczą harmonii, trzeba znaleźć się w jej centrum, stać się jej częścią. Jest to możliwe podczas zbiorowego śpiewu” – opowiada dr Kamińska – Sztark.
W występ zaangażowani byli również uczniowie Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi z Bielawy, którzy pełnili rolę łączników między historią a współczesnością. Młodzież z bielawskiego liceum po raz kolejny miała szansę pracy w grupie, spotkań międzypokoleniowych, obcowania z żywą historią, autoprezentacji i zdobywania nowych doświadczeń.
Organizatorem sobotniego wydarzenia było Stowarzyszenie Edukacji Krytycznej, a cały projekt nosi miano „KULTURA DOSTĘPNA” i finansowany jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Grant na ten projekt pozyskało Stowarzyszenie Edukacji Krytycznej z Wrocławia.
Projekt dotyczy trzech miast: Wrocławia, Wałbrzycha i Bielawy. Celem projektu jest ożywienie przestrzeni miejskich zapomnianych lub zaniedbanych, a w przeszłości pełniących ważną rolę w życiu miast.
W dniach 26, 27 i 28 sierpnia licealiści z klas drugich wraz z wolontariuszami z Wrocławia prowadzili prace animacyjne o charakterze street workerskim i mikro projekty animacyjne w środowisku lokalnym.
Uczniowie przygotowali zajęcia dla najmłodszych na bielawskich podwórkach oraz na placu zabaw w Paku Miejskim. Animacje dla najmłodszych są częścią projektu o dużo szerszym zasięgu.