herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Inwestycje w Szpitalu Powiatowym

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Lepsza jakość usług i wzrost bezpieczeństwa pacjentów – to najważniejsze cele, które udało się osiągnąć dzięki inwestycjom zrealizowanym w 2018 roku w NZOZ Szpitalu Powiatowym w Dzierżoniowie Sp. z o.o. Ich wartość wyniosła 6 mln zł.

Nowy tomograf i rentgen
Największą ubiegłoroczną inwestycją Szpitala Powiatowego w Dzierżoniowie był zakup Tomografu Komputerowego i aparatu RTG. Nowoczesny sprzęt diagnostyczny poprawi jakość leczenia i bezpieczeństwo pacjentów.

W nowych aparatach dawka promieniowania, na którą narażony jest pacjent podczas badania, została znacznie zmniejszona w stosunku do aparatów starszej generacji. Dzięki cyfryzacji wynik badania jest dostępny praktycznie od razu, a dzięki wysokiej jakości obrazu pacjent zyskuje pewność diagnostyczną. W trosce o najmłodszych pacjentów sprzęt jest wyposażony w specjalne elementy do badań pediatrycznych.

Nowe pracownie tomografii komputerowej i rentgenowska działają od grudnia 2018 roku. Pełny koszt ich uruchomienia to ponad 4,5 mln zł. Składa się na niego zakup urządzeń (Tomograf Komputerowy z wyposażeniem – ponad 2,1 mln zł, a aparat RTG – prawie 800 tys. zł), ale też remont pomieszczeń, zakup oprogramowania, szkolenie pracowników oraz finansowanie, bo sprzęt został zakupiony na raty.

Nowy sprzęt jest wykorzystywany nie tylko do celów szpitalnych, ale także ambulatoryjnie – na skierowanie w ramach NFZ oraz odpłatnie.

Doposażenie oddziałów szpitalnych
Miniony rok obfitował również w inne inwestycje związane z zakupem sprzętu medycznego, na które przeznaczono 860 tys. zł. Za te środki doposażono Blok Operacyjny w laparoskop i stół operacyjny, a także zakupiono m.in. aparat USG i aparat do znieczulenia z przeznaczeniem na oddział ginekologiczno-położniczy.

Nowa karetka
Pod koniec października 2018 roku Szpital Powiatowy w Dzierżoniowie zyskał nowy specjalistyczny ambulans. Został on zakupiony dzięki dotacji pozyskanej ze środków budżetu państwa przeznaczonych na ratownictwo medyczne. Koszt nowej karetki to 350 tys. zł.

Pogotowie Ratunkowe w Dzierżoniowie dysponuje czterema zespołami wyjazdowymi: jednym specjalistycznym i dwoma podstawowymi w Dzierżoniowie oraz jednym podstawowym w Bielawie. Do realizacji swoich zadań – poza otrzymanym ambulansem – wykorzystuje karetki z 2016, 2015 i 2010 roku. Pozostałe auta służą do celów transportowych.

Oddział pediatryczny po remoncie w Dzierżoniowie
Od września ubiegłego roku oddział pediatryczny rozpoczął działalność w Dzierżoniowie. Przeprowadzkę z Bielawy poprzedziła modernizacja III piętra w budynku głównym Szpitala Powiatowego, które zostało przygotowane pod potrzeby oddziału dziecięcego.

Nowa lokalizacja umożliwia bezpośredni dostęp do diagnostyki i do konsultacji specjalistów, co zmniejsza koszty funkcjonowania, ale też pozwala zapewnić w jednym miejscu kompleksową i sprawną obsługę, co wpływa na komfort i bezpieczeństwo pacjentów.

Remont pomieszczeń na III piętrze objął m.in. wymianę instalacji sanitarnej, elektrycznej i oświetleniowej, wymianę wszystkich drzwi w salach chorych, a także prace płytkarskie i tynkarsko – malarskie oraz położenie wykładzin antypoślizgowych. Pełny koszt remontu pomieszczeń to blisko 150 tys. zł. Część prac została wykonana na zlecenie, a cześć siłami własnymi.

Sprzęt od WOŚP
W ubiegłym roku NZOZ Szpital Powiatowy Dzierżoniowie Sp. z o.o. otrzymał również sprzęt medyczny pochodzący ze zbiórek Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy z przeznaczeniem na oddziały: ginekologiczno-położniczy, neonatologiczny i pediatryczny. To m.in.: stanowisko do resuscytacji wraz z kardiomonitorem, dwie lampy do fototerapii na statywie, bilirubinometr oraz osiem foteli dla rodziców do czuwania przy chorych dzieciach. Łączna wartość otrzymanego sprzętu to prawie 120 tys. zł.

Łączna wartość inwestycji i zakupionego lub otrzymanego sprzętu to 6 mln zł.