herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Jedziemy w Góry Sowie

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Nadchodzą coraz cieplejsze dni, a więc warto skorzystać z pięknej pogody i wybrać się na wycieczkę pieszą lub rowerową. Jest to też najlepszy moment, aby nieco lepiej poznać Góry Sowie, a w szczególności jedną z tras polecanych przez powiat dzierżoniowski.

Trasa rozpoczyna się i kończy na Przełęczy Jugowskiej, prowadząc przez malownicze tereny Rezerwatu Bukowa Kalenica.

Dziesięciokilometrowy odcinek można pokonać rowerem lub spacerem i jest on przyjazny dla rodzin z dziećmi. Wystarczy zostawić samochód na Przełęczy Jugowskiej i zejść z drogi asfaltowej na leśną drogę, wyznaczaną przez niebieski szlak.

Po drodze miniemy stok narciarski na Górze Rymarz, Zimną Polankę oraz Bielawską Polankę, gdzie można zatrzymać się i odpocząć. Z tego miejsca warto wybrać się kilkaset metrów w górę na szczyt Kalenica i podziwiać wspaniały krajobraz z wieży widokowej.

Kontynuując naszą wycieczkę z Bielawskiej Polanki, na szlaku zielonym natrafimy między innymi na źródło rzeki Bielawica. Podziwiając piękne panoramy oraz przyrodę Rezerwatu Bukowa Kalenica dotrzemy do miejsca, z którego rozpoczęliśmy wycieczkę, czyli na Przełęcz Jugowską.

Warto dodać, że trasa jest bardzo dobrze oznakowana, nie tylko znakami PTTK, ale także w ramach systemu tras Strefy MTB „Sudety”. Wspomniany odcinek należy również do Sowiogórskich Tras do Narciarstwa Biegowego.