herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Kierunek Sztuka – wystawa prac

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Jeszcze tylko do 27 października w Muzeum Miejskim Dzierżoniowa, można zwiedzać wystawę pt. „kierunek SZTUKA”, ze zbiorami malarstwa, ceramiki i szkła, należącymi do Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Bogate zbiory Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II prezentowane były dotąd w wielu renomowanych instytucjach – m.in. na Zamku Królewskim w Warszawie, w Muzeum Zamkowym w Malborku czy też w salach wystawienniczych Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA na Zamku Książ w Wałbrzychu. Teraz do tego zacnego grona dołączyło Muzeum Miejskie Dzierżoniowa.

Wystawa „kierunek SZTUKA” – prezentowana w stylowych wnętrzach „czerwonej willi” – jest wydarzeniem wielkiej rangi w życiu kulturalnym Dzierżoniowa i powiatu oraz niewątpliwym wyróżnieniem zarówno dla Muzeum Miejskiego, jak i samego miasta oraz Ziemi Dzierżoniowskiej.

Mieszkańcy mają wyjątkową okazję do podziwiania obrazów i rysunków najznakomitszych polskich malarzy i rysowników – m.in. Jana Matejki, Piotra Michałowskiego, Włodzimierza Tetmajera, Jacka i Rafała Malczewskich, Józefa Chełmońskiego i Jerzego Nowosielskiego.

Nieduża, acz wyjątkowo cenna kolekcja malarstwa obcego, obejmuje dzieła tak uznanych artystów jak: Marten van Valckenborch (wybitny manierysta flamandzki, którego prace znajdują się w zbiorach wiedeńskiego Muzeum Historii Sztuki), Jan Molenaer II, Abraham Storck, Hendrick Verschuring, Christoph Friedrich Reinhold Lisiewski, Christian Georg Schütz Starszy i inni. Wśród prezentowanych obrazów unikatem jest namalowany na blasze XVII-wieczny flamandzki obraz „Kordegarda małp” z kręgu Davida Teniersa Młodszego.

Zachwyt, nie tylko koneserów sztuki, wzbudzają także wyroby rzemiosła artystycznego – zwłaszcza porcelany z królewskich manufaktur w Miśni i Berlinie oraz szkła ze śląskich i czeskich wytwórni.