herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Królowa Gór Sowich

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Najwyższy szczyt Gór Sowich – Wielka Sowa, to niewątpliwie miejsce, które trzeba odwiedzić. Wejście na szczyt nie stanowi wyzwania, można to zrobić z kilku miejsc np. z Przełęczy Walimskiej lub Jugowskiej.

My jednak chcielibyśmy zaproponować dziś wejście dla tych, którzy lubią trochę bardziej się zmęczyć i po drodze nacieszyć oczy pięknymi widokami.

Naszą wycieczkę zaczynamy tym razem w Bielawie przy Jeziorze Bielawskim. Kierujemy się żółtym szlakiem idąc najpierw ulicą Wysoką, a następnie w lewo w górę na tzw. Kamieniczki (ul. Korczaka) – dawniej będące wsią, a obecnie jedną z dzielnic Bielawy. Zachował się tu zespół charakterystycznych budynków pensjonatowo-willowych pochodzących z XIX i XX wieku, mających cechy secesji i historyzmu. Po około 15 minutach docieramy do Szkoły Leśnej.

Na rozwidleniu powyżej szkoły idziemy w lewo i tą ścieżką przy skraju lasu maszerujemy aż do Rozwidlenia nad Nową Bielawą, ścieżka oferuje piękne widoki na Bielawę. Następnie skręcamy w górę i idziemy w stronę Trzech Buków. Do tej pory przez cały czas kierowaliśmy się żółtym szlakiem, od Trzech Buków idziemy dalej szlakiem niebieskim, którym dochodzimy do Rozdroża nad Kamionkami.

Dalej nasza trasa prowadzi szlakiem zielonym, do Przełęczy Jugowskiej, tam możemy skorzystać z oferty kulinarnej i noclegowej kilku obiektów – Zygmuntówki , Bukowej Chaty i Stok Rymarz.

Z Przełęczy Jugowskiej kierujemy się czerwonym szlakiem mijając po drodze Rozdroże pod Kozią Równią i Kozie Siodło, idąc w kierunku Rozdroża pod Wielką Sową, tam obieramy szlak żółty idąc dalej ku najwyższemu szczytowi Gór Sowich – Wielkiej Sowie.

Szczyt Wielkiej Sowy znajduje się na wysokości 1015 m n.p.m i zbudowana jest na nim wieża widokowa, z której można podziwiać pobliskie miejscowości i szczyty. Wejście na wieżę jest odpłatne i za bilet normalny trzeba zapłacić 6 zł. W cenie otrzymamy wspaniałe widoki oraz dostęp do dwóch teleskopów.

Długość trasy to około 17 km, czas przejścia to około 5 godzin.

MAPA TRASY

Trasa: Jezioro Bielawskie – Kozie Siodło | mapa-turystyczna.pl

PRZEWYŻSZENIA
ZASADY BEZPIECZNEJ WYPRAWY W GÓRY

GALERIA ZDJĘĆ