herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia – wizyta w Kazachstanie

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Akcja „Mogiłę Pradziada ocal od zapomnienia” skupia wokół siebie wielu wspaniałych ludzi, chcących by pamięć o naszych przodkach pozostała żywa na dłużej. W tym roku 15 wolontariuszy, w tym radna Rady Powiatu Bernadetta Szczypka wraz z mężem Marcinem Szczypką wyruszyło do Kazachstanu.

wolontariusze na cmentarzu

W pierwszym dniu pobytu wolontariusze spotkali się z Ambasadorem polski w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej. Powiat Dzierżoniowski reprezentowała radna Powiatu Bernadetta Szczypka. Podczas wizyty wolontariusze przybliżyli Ambasadorowi szczegóły akcji oraz opowiadali o planach na przyszłość.

wolontariusze z Ambasadorem w polskiej ambasadzie

W ramach akcji w ciągu 10 dni wolontariusze porządkowali cmentarze w miejscowościach do których zsyłani byli nasi Rodacy: Ozjornoje, Jasna Polana. Przeprowadzili również inwentaryzację grobów na cmentarzach w Czkałowie i Zielonym Gaju.

wolontariusze podczas sprzątania cmentarza

W trakcie pobytu były okazje do spotkań z Polakami mieszkającymi w Kazachstanie, którzy sami pamiętają zesłanie lub z opowiadań rodziców. Najstarszą Polką z którą spotkali się wolontariusze była 92- letnia Pani Maria, mieszkająca w Kalinówce. Kobieta nie tylko bardzo pięknie mówi i śpiewa po polsku, ale także opowiada ze szczegółami historię zsyłki swojej rodziny.

radna z 92 letnią panią Marią

W miejscach ważnych dla Polaków wolontariusze umieszczali polskie barwy narodowe. Szczególnym miejscem była tablica na stacji kolejowej w Tańszy, która była ostatnią stacją do której dojeżdżały pociągi z naszymi Rodakami.

wolontariusze zawieszający biało-czerwoną wstęgę na tablicy