herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Mościsko wygrywa w konkursie „Piękna Wieś Dolnośląska”

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Mościsko w gminie Dzierżoniów zajęło pierwsze miejsce w konkursie „Piękna Wieś Dolnośląska” organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Przedstawiciele mieszkańców Mościska odbierają na scenie czek w nagrodę za zwycięstwo w konkursie

Mościsko zwyciężyło w kategorii „Najlepsze Przedsięwzięcie Odnowy Wsi” za akcję pod nazwą „Tradycje i zwyczaje spod strzechy czyli pierzajki i nie tylko”. Mieszkańcy Mościska od lat prężnie działają na rzecz odnowy wsi. Organizowane warsztaty w „Ostoi nad Młynówką” pt. „Tradycje i zwyczaje spod strzechy czyli pierzajki i nie tylko”, mają na celu pokazanie uczestnikom w jaki sposób ich przodkowie wykonywali codzienne prace.

Widok na mościsko z lotu ptaka
etykieta

W tym roku wsie na Dolnym Śląsku po raz trzynasty udowodniły, że nie tylko są miejscami pełnymi folkloru i tradycji, ale również potrafią wspólnie działać i dzielić się kreatywnością. Do konkursu zgłosiły się sołectwa z aż dziesięciu gmin.
Celem rywalizacji jest propagowanie działań mieszkańców oraz zachęcanie ich do pracy na rzecz swoich miejscowości. Konkurs od wielu lat wyłania spośród różnorodnych wsi te najbardziej twórcze i najpiękniejsze.

Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

widok na mościsko z lotu ptaka. na pierwszym planie wieża kościoła.
etykieta

Kategoria „Najlepsze przedsięwzięcie Odnowy Wsi”.
I miejsce – Mościsko w gminie Dzierżoniów za przedsięwzięcie „Tradycje i zwyczaje spod strzechy czyli pierzajki i nie tylko”. Mieszkańcy Mościska od lat prężnie działają na rzecz odnowy wsi. Organizowane warsztaty w „Ostoi nad Młynówką” pt. „Tradycje i zwyczaje spod strzechy czyli pierzajki i nie tylko” mają na celu pokazanie uczestnikom jak ich przodkowie wykonywali codzienne prace.

II miejsce – Żabice w gminie Chocianów za przedsięwzięcie „Żabice – Wioska
z Rechotem”. Projekt ma na celu wprowadzenie ścieżki edukacyjnej w miejscowości Żabice
z działaniami poprzedzającymi zmianę wizerunku wsi.

III miejsce – Moskorzyn w gminie Polkowice za przedsięwzięcie Utworzenie wioski tematycznej pn. „Moskorzyn – wioska młynów i chleba”. Moskorzyn działa pod szyldem „Wioska młynów i chleba” – jest to przedsięwzięcie, w którym powstało i wciąż powstaje wiele inicjatyw. W Moskorzynie organizowane są warsztaty tematyczne związane m.in. z wypiekiem chleba.

Kategoria „Najpiękniejsza Wieś”.
I miejsce – Sulistrowice w gminie Sobótka
Na terenie wsi Sulistrowice mieszka ponad 400 mieszkańców. Sulistrowice to urocza wieś, położona nad zalewem u podnóża góry Ślęża. Sulistrowice to wieś z malowniczym otoczeniem, gdzie nastąpił rozkwit lokalnej tożsamości. Na terenie wsi odbywają się liczne warsztaty np.: zielarskie, wikliniarskie. Uzdolnienie mieszkańcy wsi dokonali renowacji zaniedbanych miejsc kultu religijnego tj. kapliczek i krzyży.

II miejsce – Uraz w gminie Oborniki Śląskie
Uraz jest wioska tematyczną „Wieś nad Odrą” przez co ma ogromny potencjał turystyczny. Funkcjonowanie i współdziałanie lokalnych stowarzyszeń i grup mieszkańców przyczyniło się do realizacji działań tj.: budowa świetlicy, szkoły, remizy, boiska sportowego, kaplicy, altany przy stawie i wiele innych.

Widok z lotu ptaka na drogę i kościół w Mościsku.
etykieta

III miejsce – Burkatów w gminie Świdnica
W Burkatowie mieszka obecnie blisko 740 mieszkańców i wszyscy zgodnie pracują na to aby ich wieś mogła się rozwijać i być atrakcyjnym Burkatów posiada bogatą ofertę dla turystów skoncentrowaną w ramach wsi tematycznej, „Burkatów wieś walecznych mieszkańców”. Wątek historyczny związany z Bitwą pod Burkatowem stał się pomysłem, aby wykorzystać potencjał wsi i stworzyć ofertę turystyczną.