herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Na ludowo w pięknym ogrodzie

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Folklor z różnych okolic Dolnego Śląska zabrzmiał 3 czerwca w Arboretum w Wojsławicach. Do jednego z najpiękniejszych ogrodów botanicznych w Polsce zjechało wielu pasjonatów kultury ludowej.

Dolnośląski Przegląd Zespołów Folklorystycznych odbył się już po raz siedemnasty. Zainteresowanie imprezą nie słabnie – w tym roku wzięły w niej udział 23 zespoły z województwa dolnośląskiego, a zgłoszeń było jeszcze raz tyle.

– W tym roku postawiliśmy na zespoły, które mają tradycje pokoleniowe. Zależało nam na udziale dzieci i młodzieży w występach, co wspaniale ożywiało i ubogacało prezentacje. Ten kierunek będziemy chcieli utrzymać w kolejnym roku – mówi Alicja Hromada, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Promocji Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie.

Impreza, jak co roku, przyciągnęła wielu miłośników pieśni, instrumentów i strojów ludowych, którzy patrząc na barwne i skoczne widowisko sami chętnie ruszali do tańca na tle bujnej przyrody. Występy były okazją do świetnej zabawy, ale też do poznania tradycji ludowych kultywowanych w wielu miejscach naszego województwa.

Przegląd przyczynia się do ochrony i popularyzacji lokalnego folkloru oraz do poznania jednego z najpiękniejszych ogrodów botanicznych w kraju słynącego m.in. z kolekcji różaneczników i liliowców. Jego organizatorami są: Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie, Arboretum w Wojsławicach oraz Niemczański Ośrodek Kultury.