herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Na niebiesko dla autyzmu

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Od wypuszczenia w niebo niebieskich balonów, które odbędzie się w piątek 1 kwietnia o godz. 12.00 w dzierżoniowskim Rynku, rozpoczną się pierwsze w powiecie obchody Światowych Dni Świadomości o Autyzmie. Ich organizatorem jest Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Dzierżoniowie.

Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju o podłożu neurologicznym. To ogromny problem społeczny. Diagnozowany już u 1 dziecka na 100. Dotyka tysiące ludzi w całej Polsce. Jako jedno z wielu zaburzeń coraz częściej występuje w naszym społeczeństwie. Niestety, w dalszym ciągu brakuje jeszcze świadomości na jego temat. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – autyzmu po prostu nie widać.

– Włączając się w światowe obchody, chcemy uświadamiać ludzi, że nie każde dziecko, które spotykają, jest „niegrzeczne”, i nie każdy dorosły trzymający się na uboczu jest „dziwakiem”. Osoby dotknięte autyzmem są często niesprawiedliwie oceniane. Zamiast oceniać, spróbujmy najpierw zrozumieć – mówi Bożena Karasek, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Dzierżoniowie.
Akcję wspólnie organizują Ośrodek i Stowarzyszenie „POMOST” działające przy placówce. Inicjatorkami przedsięwzięcia są nauczycielki SOSW w Dzierżoniowie Magdalena Borzestowska oraz Justyna Pawłowska.

W ramach obchodów 1 kwietnia odbędzie się „Marsz Świadomości”, podczas którego uczniowie i nauczyciele Ośrodka wręczą mieszkańcom miasta ulotki na temat autyzmu. O godz. 12.00 w dzierżoniowskim Rynku uczestnicy marszu wypuszczą w niebo niebieskie balony na znak solidarności z osobami autystycznymi.

Natomiast 6 kwietnia o godz. 10.00 w SOS-W w Dzierżoniowie odbędzie się inscenizacja, podczas której zostaną przedstawione problemy dzieci ze spektrum autyzmu, ich emocje i trudności, z jakimi spotykają się każdego dnia.

Po uroczystości Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Dzierżoniowie zaprasza na Dzień Otwarty.
– Mając na uwadze problemy, z jakimi borykają się rodzice dzieci autystycznych, planujemy utworzyć od września pierwszy w powiecie oddział dla dzieci ze spektrum autyzmu. Obecnie nasi pracownicy kończą studia podyplomowe oraz różne formy doskonalenia, aby jak najlepiej przygotować się do roli nauczyciela – terapeuty – mówi Bożena Karasek. – Rodziców zainteresowanych zapisaniem dziecka do klasy pierwszej, ale też tych, którzy nie podjęli jeszcze decyzji o wyborze ścieżki edukacyjnej dla swoich pociech, zapraszamy do udziału w Dniu Otwartym.

na_niebiesko_wp