herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Na Wielką Sowę dla wprawionych piechurów

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

To już najwyższy czas aby zacząć planować jak spędzić nadchodzące wakacyjne tygodnie. Pomożemy Wam w tym! W związku z kampanią „Wakacje 2020” prowadzoną przez Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie przedstawiamy Wam przegląd tras, który sukcesywnie będzie pojawiał się na naszej stronie.

Podczas tej wycieczki będziecie mieli okazję odwiedzić naszą turystyczną perełkę, która uplasowała się na pierwszym miejscu w rankingu „Turystyczna Wielka Piątka Powiatu Dzierżoniowskiego” – WIELKĄ SOWĘ.

Wielka Sowa to szczyt zaliczany do Korony Gór Polski, znajdujący się w Górach Sowich w powiecie dzierżoniowskim. Na jej szczycie znajduje się kamienna wieża widokowa wybudowana w 1906 roku, z której rozpościera się panorama na pobliskie miejscowości, szczyty oraz przy dobrej widoczności na sam Wrocław.
Podczas pokonywania trasy zagłębicie się w ciekawe zakątki Gór Sowich przy okazji podziwiając zróżnicowane okazy przyrody i niepowtarzalne, zapierające dech w piersiach widoki.

TRASA:
Przełęcz Jugowska – platforma widokowa przy trasie Niedźwiedź – Kozie Siodło – Wielka Sowa – Schronisko Sowa – Kozie Siodło – Lisie Skałki – Rozdroże pod Kozią Równią – Schronisko PTTK Zygmuntówka – Przełęcz Jugowska
CZAS: ok. 4 h 25 min., długość: 14,2 km
OZNACZENIE POZIOMU TRUDNOŚCI: łatwy (żółty), trudny (zielony), bardzo trudny (czerwony)

OPIS:

 1. Przełęcz Jugowska
  Rozpoczynamy szlakiem żółtym, trasą narciarstwa biegowego „Niedźwiedź”. Wejście na szlak znajduje się kilkadziesiąt metrów poniżej przełęczy.
 2. Platforma widokowa
  (+20 min.) Pierwszą atrakcję napotkamy po 20 min. To platforma widokowa, z której rozciąga się panorama ziemi dzierżoniowskiej z Pieszycami na pierwszym planie.
 3. Kozie Siodło
  (+25 min.) Szeroką, utwardzoną drogą dojdziemy do Koziego Siodła. Na najwyższy szczyt Gór Sowich – Wielką Sowę, wybieramy szlak czerwony.
 4. Wielka Sowa
  (+45 min.) Przed nami kamienista droga biegnąca przez las. Po drodze na Niedźwiedziej skale miniemy tablicę pamiątkową poświęconą Hermannowi Henkelowi. Po 45 min. ukaże się 25-metrowa wieża widokowa. Dotarliśmy na Wielką Sowę. Na polanie jest miejsce by odpocząć oraz miejsca na ognisko i grilla.
 5. Schronisko Sowa
  (+20 min.) Z Wielkiej Sowy schodzimy szlakiem zielonym i czerwonym do Schroniska Sowa. Przed nami 20 min. kamienistego zejścia. To obecnie najstarsze schronisko w Górach Sowich. Istnieje od 1897 r. Warto się tu zatrzymać i skosztować wyśmienitej kuchni.
 6. Kozie Siodło
  (+35 min.) Dalej idziemy szlakiem żółtym, który ponownie doprowadzi nas do Koziego Siodła. Tu możemy podjąć decyzję o powrocie do Przełęczy Jugowskiej. W tym celu polecamy szlak czerwony, który w ostatnim etapie dostarczy nam pięknych widoków z panoramą na południowo-zachodnią część Gór Sowich. Do przełęczy dotrzemy w 50 min.
 7. Lisie Skałki
  (+35 min.) Decydując się pokonać dłuższą trasę wybieramy szlak zielony. Po 35 min. dojdziemy do Lisich Skałek.
 8. Rozdroże pod Kozią Równią
  (+45 min.) Z Lisich Skałek zmieniamy szlak na niebieski i udajemy się w górę przez Grabinę do Rozdroża pod Kozią Równią. Warto oglądać się za siebie – z każdym krokiem ku górze za naszymi plecami pojawiać się będzie piękna panorama Rzeczki oraz Wielkiej Sowy.
 9. Schronisko PTTK Zygmuntówka
  (+25 min.) Trzymamy się szlaku niebieskiego i zmierzamy w kierunku ulicy, którą musimy przeciąć by dalej wąskim szlakiem dotrzeć do pięknie położonego Schroniska PTTK Zygmuntówka.
 10. Przełęcz Jugowska
  (+15 min.) Ze schroniska udajemy się szlakiem czerwonym do Przełęczy Jugowskiej.

BILETY:
Wejście na wieżę widokową na Wielkiej Sowie możliwe jest po zakupie biletu wstępu:
3 zł – bilet ulgowy
6 zł – bilet normalny
15 zł – bilet rodzinny – dla dwóch osób dorosłych i trojga dzieci w wieku 7 – 18 lat
wstęp wolny – dzieci w wieku do 6 lat

W sezonie letnim (od 1 V do 31 X) wieża czynna jest codziennie w godz. 10:00 – 18:00 (pod warunkiem korzystnych warunków pogodowych). W sezonie zimowym czynna jest w weekendy w godz. 9:30 – 15:30.

Na wycieczkę w Góry Sowie zapraszają Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie i Urząd Miasta w Pieszycach.