herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Nowy Ambasador Powiatu Dzierżoniowskiego

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

21 grudnia Rada Powiatu zaakceptowała wniosek starosty dzierżoniowskiego i nadała Tytuł Honorowy "Ambasador Powiatu Dzierżoniowskiego" Panu Jackowi Mickiewiczowi - mieszkańcowi Pieszyc i jednocześnie legendzie polskiego kolarstwa szosowego.

W tle widok powiatu. Na pierwszym planie Jacek Mickiewicz

Jacek Mickiewicz to jeden z najwybitniejszych polskich kolarzy. Swoją przygodę w kolarstwie szosowym zaczynał w 1995 roku w dzierżoniowskim LKS ”Ogniwo”. W zawodowej karierze wygrał blisko 30 etapów ważnych kolarskich wyścigów. Trzy razy wygrywał etapy „Wyścigu Pokoju”.

Uchwałę w sprawie nadania tytułu podjęła podczas sesji 21 grudnia Rada Powiatu.

Tytuł Ambasadora zostanie wręczony Panu Jackowi Mickiewiczowi w sposób uroczysty w 2022 roku.

Warto przypomnieć, że Tytuł Honorowy “Ambasador Powiatu Dzierżoniowskiego” przyznawany jest przez samorząd powiatu od 2019 roku. Do tej pory zaszczytne wyróżnienie przyznano wokalistce “Eleni” oraz muzykowi Panu Tadeuszowi Nestorowiczowi.

Kilka słów o nowym Ambasadorze:
Pan Jacek Mickiewicz urodził się 17 kwietnia 1970 roku i mieszka w Pieszycach. Przygodę z kolarstwem rozpoczął w wieku 12 lat w klubie BKS Ślęża Sobótka.
Od 1983 do 1992 roku reprezentował Klub Ogniwo Dzierżoniów z przerwą w latach 1989 – 1990, w których to był zawodnikiem KKS Gwardia Katowice. W Gwardii Jacek Mickiewicz zdobył dwa tytuły Młodzieżowego Mistrza Polski ze startu wspólnego i brązowy medal w wyścigu drużynowym seniorów na 100 km. W tym czasie uczestniczył również w Mistrzostwach Świata Amatorów.
Z Ogniwem Dzierżoniów był wielokrotnym Mistrzem Polski Juniorów i Juniorów Młodszych.

Reprezentował Polskę na Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku.

W latach 1993 – 1994 ścigał się w Victorii Rybnik, najlepszej ekipie amatorskiej w Polsce, gdzie 1994 roku zdobył Mistrzostwo Polski i brał udział w Mistrzostwach Świata Amatorów.
Rok 1995 to zawodowa ekipa Rotan Spiessens z Belgii, z którą Jacek Mickiewicz zajął 3 miejsce w Mistrzostwach Polski ze startu wspólnego w Krynicy Górskiej oraz startował w Mistrzostwach Świata Zawodowców.

W latach 1996 – 2000 był zawodowym kolarzem w ekipie Mróz, gdzie w 1997 roku z liczbą 14 zwycięstw uplasował się w pierwszej dziesiątce najlepszych sprinterów świata.
W roku 2001 Jacek Mickiewicz był zawodnikiem Atlasu Lukullus Ambra, a w latach 2002 – 2004 grupy CCC Polsat Polkowice.
Wygrał 5 etapów Wyścigu Pokoju w latach 1990 – 2004 i 2 etapy wyścigu Milk Race w Wielkiej Brytanii.

Jacek Mickiewicz ścigał się na prawie wszystkich kontynentach świata. Powiat Dzierżoniowski reprezentował więc w całej Polsce i Europie oraz w miejscach takich jak: Japonia, Malezja, Stany Zjednoczone, Australia czy Maroko.