herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

O mediacji w powiecie dzierżoniowskim

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie pod honorowym patronatem Starosty Dzierżoniowskiego Grzegorza Kosowskiego zorganizowało konferencję pod hasłem „Bezpieczny powiat – z prawem na Ty. Mediacja to jest bezpieczne”.

Konferencja odbyła się w poniedziałek 28 listopada w Zespole Szkół Nr 1 im. Wilhelma Rotkiewicza w Dzierżoniowie i powstała z myślą o szkolnych psychologach i pedagogach, jak również pracownikach socjalnych, którzy na co dzień współpracują z młodzieżą.

Spotkanie podzielone zostało na 3 panele tematyczne:

  • Pierwszy panel dotyczył omówienia zagrożeń wśród młodzieży w aspekcie prawa karnego oraz różnych form mediacji.
  • Drugi poruszył temat mediacji w aspekcie zapobiegania przemocy, możliwości uzyskania pomocy oraz współpracy z innymi instytucjami.
  • Ostatni panel skupił się na sposobach wykorzystywania mediacji jako alternatywnego sposobu rozwiązywania konfliktów i zapobiegania stosowania przemocy w szkolnym środowisku .

Dzięki tego typu działaniom zaproszeni goście oraz prelegenci mieli okazję do wspólnej dyskusji oraz wymiany doświadczeń i dobrych praktyk. Konferencja podkreśliła również rolę mediacji jako ważnego narzędzia w procesie łagodzenia konfliktów.

Przedsięwzięcie zostało zorganizowane w ramach promocji nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz mediacji w zakresie edukacji prawnej.

Spotkanie poprowadzili zaproszeni prelegenci:

  • Marcin Margos – radca prawny, doradca obywatelski, mediator;
  • Maciej Mikołajczyk – radca prawny, doradca obywatelski, mediator;
  • Lidia Ewa Kuźniar – pedagog, mediator;
  • Agnieszka Jaróg – prawnik, mediator i szkoleniowiec.

Koordynatorem zadania był Wydział Bezpieczeństwa i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie.