herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Obradowała komisja bezpieczeństwa

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Ocena stanu bezpieczeństwa od początku 2018 roku oraz przygotowanie powiatowych służb do okresu wakacyjnego - to główne tematy, którymi zajmowała się Powiatowa Komisja Bezpieczeństwa i Porządku na posiedzeniu 20 czerwca.

Spotkanie odbyło się w Starostwie Powiatowym w Dzierżoniowie. Wzięli w nim udział przedstawiciele powiatowych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem obywateli, delegaci Rady Powiatu oraz wójtowie i burmistrzowie gmin, a przewodniczył starosta dzierżoniowski Janusz Guzdek.

Bezpieczeństwo w powiecie
W pierwszej części spotkania przedstawiciele straży pożarnej, inspekcji sanitarnej, weterynarii, nadzoru budowlanego, służby drogowej, sądu, prokuratury rejonowej i aresztu śledczego przedstawili informacje o działalności swoich jednostek w okresie styczeń – maj 2018 roku. Z wystąpień wynikało, że minione miesiące były w naszym powiecie bezpieczne.

Wiesława Bronowicka, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Dzierżoniowie zwróciła uwagę na temat szczepień ochronnych dzieci, w związku z tym, że różne kraje wprowadzają ograniczenia dla dzieci nieszczepionych, by chronić pozostałe. Obecnie poziom szczepień wynosi u nas 90 procent, co daje gwarancję bezpieczeństwa.

Czesław Barwicki, Powiatowy Lekarz Weterynarii, zwrócił uwagę na zagrożenie wystąpienia na naszym terenie Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF). Choroba ta dynamicznie się rozprzestrzenia. Nie jest ona groźna dla ludzi, ale stwarza zagrożenie dla trzody chlewnej i powoduje straty ekonomiczne.

Tomasz Fedorszczak, Prokurator Rejonowy w Dzierżoniowie, poinformował natomiast, że o ile klasyczna przestępczość kryminalna spada, to ta w cyberprzestrzeni znacząco rośnie. Ostrzegał przed otwieraniem plików nieznanego pochodzenia, które może sparaliżować pracę na długi czas.

Bezpieczne wakacje
Następnie obecni na spotkaniu przedstawiciele służb, inspekcji i straży oraz wójtowie i burmistrzowie gmin omówili działania podejmowane w ramach akcji „Bezpieczne wakacje”. Dotyczą one m.in. organizacji czasu wolnego dla dzieci, bezpieczeństwa w miejscach letniego wypoczynku, na akwenach wodnych, na placach zabaw oraz na imprezach masowych w okresie letnim.

Na koniec starosta przekazał podziękowania dla aresztu śledczego za nieodpłatną pracę skazanych na rzecz społeczeństwa naszego powiatu, do której każdego dnia jest oddelegowanych ok. 80 osób. Podziękował również za wszelkie działania, które wpływają na dobry poziom bezpieczeństwa w naszym powiecie.

Kolejne posiedzenie Powiatowej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku zaplanowano na listopad.