herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Oddali hołd ofiarom Rzezi Wołyńskiej

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Lokalna społeczność spotkała się w sobotę 11 lipca na Cmentarzu Komunalnym w Dzierżoniowie pod pomnikiem Pamięci Ofiar Ludobójstwa Polaków na Kresach Wschodnich, by oddać hołd ofiarom Rzezi Wołyńskiej.

Zebranym przypomniano bolesną historię, odczytano wspomnienia i okolicznościowe wiersze. Na koniec uroczystości złożono kwiaty pod pomnikiem, zapalono znicze i odśpiewano „Rotę”. Samorząd Powiatu Dzierżoniowskiego reprezentowali podczas wydarzenia radni Tomasz Mitraszewski oraz Marcin Pięt.

W 2016 r. Sejm RP ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. 11 lipca 1943 roku doszło do tzw. Krwawej Niedzieli.

Zbrodni, kwalifikowanej przez pion śledczy IPN jako ludobójstwo, dokonali nacjonaliści ukraińscy z OUN-B i UPA na ludności polskiej Wołynia, Galicji Wschodniej, a także części Lubelszczyzny, Podkarpacia i Polesia.

Szacuje się, że tylko w latach 1943-45 zamordowano ok. 100 tys. Polaków. Ginęli od kul, siekier, wideł, noży, mordowani w domach i kościołach za to, że byli Polakami. Ukraińscy nacjonaliści zamierzali bowiem zatrzeć wszelkie ślady polskości na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.
Fot. Doba.pl