herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Wyrusz trasą „Czarny Rycerz”

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Rozpoczyna się następny tydzień wakacji. Dla mieszkańców powiatu dzierżoniowskiego, którzy czas wolny od nauki i pracy postanowili spędzić na miejscu, mamy kolejną propozycję ciekawej wycieczki.

Tym razem jest to górska trasa, której poziom trudności możemy dobrać według własnego upodobania. Wraz z gminą Pieszyce zachęcamy do wędrówki, podczas której zwiedzimy interesujące zakątki Gór Sowich, znane przełęcze, a nawet szczyt Wielka Sowa.

Zachęcamy do rodzinnego spaceru trasą: Kamionki – Ścieżka Sentymentalna – Kozie Siodło – Wielka Sowa – Stara Jodła – Kamionki.

CZAS: około 4h, długość 12,5 km
OZNACZENIE POZIOMU TRUDNOŚCI: łatwy (żółty), trudny (zielony), bardzo trudny (czerwony)

MAPA

OPIS TRASY:
1. Kamionki (parking przy Czarnym Rycerzu)
Wędrówkę rozpoczynamy wchodząc na ścieżkę sentymentalną. Podczas wędrówki podziwiać możemy wyjątkowo skalisty krajobraz.

2. Ścieżka sentymentalna
(+ 10 min.) Pierwszą atrakcję napotkamy po 10 min. – jest to drewniana kładka przy wodospadzie.
Śpiewak
(+ 30 min.) Ze ścieżki sentymentalnej wchodzimy na szlak czarny. Po około 30 min. dojdziemy do Śpiewaka.

3. Kozie Siodło
(+40 min.) Kontynuując wędrówkę czarnym szlakiem kierujemy się utwardzoną, ale stromą drogą do Przełęczy Kozie Siodło. To doskonałe miejsce na odpoczynek.

4. Wielka Sowa
(+45 min.) Zmieniamy szlak na czerwony i kierujemy się na najwyższy szczyt Gór Sowich – Wielką Sowę z 25-metrową wieżą widokową. Na polanie jest miejsce by odpocząć oraz miejsca na ognisko i grilla.
Rozdroże pod Młyńskiem
(+30 min.) Z Wielkiej Sowy schodzimy szlakiem niebieskim kierując się do Rozdroża pod Młyńskiem. Czeka nas 30 min. wędrówki wąskim, stromym i kamienistym szlakiem.

5. Stara Jodła
(+10 min.) Kontynuując wędrówkę szlakiem niebieskim dotrzemy do Przełęczy Stara Jodła przez którą przebiega ścieżka przyrodnicza.

6. Kamionki
(+30 min.) Dalej maszerujemy szlakiem żółtym do Kamionek. Na trasie znajdziemy tablice informacyjne opisujące różne aspekty środowiska przyrodniczego. Po około 30 min. dotrzemy do pochodzącego z lat 1792 – 95 kościoła pw. Aniołów Stróżów w Kamionkach. W murze po lewej stronie od wejścia umieszczony jest kamienny, okazały krzyż pokutny z wyrytym nożem.
Smocza Jama
(+15 min.) Asfaltową drogą kierujemy się ok. 200 m w górę wsi. Przed mostem, po lewej stronie odbijamy na szlak czerwony, który w 10 min. doprowadzi nas do Smoczej Jamy – wyrobiska dawnego kamieniołomu serpentynitu – najbardziej znanej pozostałości kopalnianej w Kamionkach.
Kamionki (parking przy Cz. Rycerzu)
(+30 min.) Ze Smoczej Jamy pozostaje nam powrót do asfaltowej drogi i spacer do parkingu przy Czarnym Rycerzu.

BILETY:
Wejście na wieżę widokową na Wielkiej Sowie możliwe jest po zakupie biletu wstępu:
3 zł – bilet ulgowy
6 zł – bilet normalny
15 zł – bilet rodzinny – dla dwóch osób dorosłych i trojga dzieci w wieku 7 – 18 lat
wstęp wolny – dzieci w wieku do 6 lat.
W sezonie letnim (od 1 V do 31 X) wieża czynna jest codziennie w godz. 10:00 – 18:00 (pod warunkiem korzystnych warunków pogodowych). W sezonie zimowym czynna jest w weekendy w godz. 9:30 – 15:30.